cz  Czech      uk  EN

VDL rozšiřuje produktovou řadu elektrobusů o midibus a minibus

252-VDLMidBasic

Elektrobusy nizozemského výrobce VDL jsou prozatím známé čtenářům našeho portálu ve standardní 12m verzi jako VDL Citea SLF-120 Electric (například z projektu pro německý Münster) nebo ve futuristické 18m verzi jako VDL Citea SLFA-180 Electric pro Kolín nad Rýnem Na přelomu července a srpna 2016 přichází tento výrobce se dvěma zajímavými novinkami v oblasti elektrických autobusů, tentokrát kratších.

První novinkou je 9,9 m dlouhý elektrický midibus VDL Citea LLE Electric. Jde o zkrácenou verzi 12m elektrobusu Citea. Pohání jej 150kW elektromotor a jako zásobník energie slouží 180kWh trakční baterie. V této základní verzi se předpokládá dobíjení pomocí zásuvky. Na vyžádání je však možné instalovat i průběžné nabíjení pomocí pantografu s nabíjecím výkonem až 270 kW.

Druhou, možná ještě zajímavější, novinkou je devítimístný elektrický minibus VDL MidBasic Electric (viz foto nahoře).

Základem jeho konstrukce je 3,5t dieselový minibus Mercedes Sprinter, do něhož byl zabudován kompaktní elektrický pohon. Tento pohon byl vyvinut ve spolupráci s rakouskou firmou Kriesel, zaměřenou na inovativní elektrotechnická řešení.

Pohon minibusu zahrnuje elektromotory dodávané ve výkonové řadě od 120 do 150 kW, spolu s lithium-iontovými trakčními bateriemi o základní kapacitě 72 kWh nebo na vyžádání 92 kWh. Tyto baterie jsou uloženy na spodku vozidla, jsou chlazeny kapalinou a díky patentovanému řešení firmy Kriesel mají mimořádně velkou měrnou energii, cca 0,22 kWh/kg (měrná energie lithium-iontových baterií se dnes v průměru pohybuje mezi cca 0,1 – 0,2 kWh/kg), tedy v obráceném poměru 4,6 kg/kWh.

Takto odlehčené baterie s velkou kapacitou zajišťují vozidlu dojezd na jedno nabití mezi 200 a 300 km. Jejich umístění na spodku vozidla zároveň není na újmu prostoru pro cestující v porovnání s dieselovou verzí minibusu a nemá vliv na těžiště, a následně jízdní vlastnosti vozidla. Součástí inovativní konstrukce minibusu je i „chytrý“ tepelný management, který umožňuje předehřívat nebo chladit interiér bez újmy na dojezdu.

Minibus je standardně dodáván s 22kW vestavěnou nabíječkou pro rychlé dobíjení zásuvkou typu Combo 2. Nabíjení je také možné se zásuvkou Mennekes

Svoji oficiální premiéru bude mít tento elektrický minibus koncem září 2016 na německém veletrhu IAA Nutzfahrzeuge v Hannoveru. Na trh jej výrobce umisťuje jako „komunitní bus“ a lze si velmi dobře představit jeho využití například v sektoru sociálních služeb, ale stejně tak třeba jako vozidlo pro hotelovou kyvadlovou dopravu po bezemisních nebo pěších zónách v centrech měst.

redakce Proelektrotechniky.cz

logo proelektrotecniky OK

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

PRAHA TIP

PRAHA TIP, portál plný zajímavých informací nejen o dopravě – WWW.PRAHA-TIP.CZ

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.