Shluky kamionů nepravidelně se sunoucích, blokujících provoz a navzájem se předjíždějících jsou noční můrou snad všech řidičů. Nejen to – pohybující se kolos, jehož bezpečnost a vliv na životní prostředí namnoze závisí na dovednostech a okamžitém rozpoložení jediného člověka za volantem, představuje vážná ekologická a bezpečnostní rizika. Odpovědí na tento problém je iniciativa zvaná „European Truck Platooning Challenge“ spočívající ve využití současných informačních a komunikačních technologií pro poloautomatické řízení nákladních automobilů jedoucích v sevřeném útvaru – „platoonu“ (doslova „četa“), tedy vlastně konvoji. První demonstrační jízda šesti „platoonů“ z různých evropských měst byla úspěšně zakončena začátkem dubna 2016 v nizozemském Rotterdamu.
European Truck Platooning Challenge je společná iniciativa Nizozemského ministerstva pro infrastrukturu a životní prostředí, nizozemského úřadu pro silniční a vodní infrastrukturu Rijkswaterstaat, nizozemského úřadu pro motorová vozidla RDW a Konference evropských ředitelů pro silnice (CEDR). Jejími partnery jsou Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA) šest jejích členů – automobilky DAF Trucks, Daimler Trucks, Iveco, MAN Truck & Bus, Scania a Volvo Group. Každá z těchto automobilek dodala pro první demonstrační jízdu jeden platoon.
Truck platooning reaguje na stav, kdy (podle zdrojů této iniciativy) je příčinou dopravních nehod z 90 % lidská chyba. Není divu – doba reakce řidičů na změnu situace před vozidlem a kolem něj se liší a může být ovlivněna mnoha subjektivními i objektivními faktory. Pro bezpečnou jízdu po silnicích pak kamiony musí dodržovat poměrně dlouhé rozestupy mezi sebou. Kromě bezpečnostních rizik tím jejich jízda pochopitelně přináší provozní problémy i zbytečné dopady na životní prostředí, vyplývající z nedostatečně plynulé jízdy.
Truck platooning využívá existující technologie pro rozmanité asistenční systémy, jako jsou radarová čidla, kamery, GPS navigační systémy a wifi sítě, k propojení kamionů do uceleného konvoje, který je společně řízen. Takovýto automatizovaný kamion má v sobě nejméně 70 mikroprocesorů (to je více, než měla kosmická loď Apollo, která poprvé přistála na měsíci).
Jízdu takového konvoje lze zjednodušeně přirovnat k vlaku se všemi vozy poháněnými – tedy například k vlaku metra. Na pokyn automatického řízení se kamiony synchronizovaně rozjíždějí, zrychlují, zpomalují nebo brzdí. Koordinovaně tak reagují na změny a překážky v provozu. Díky společnému řízení mohou mezi sebou udržovat mnohem kratší rozestupy, a tím méně omezovat ostatní účastníky provozu. Podle této iniciativy přitom ušetří truck platooning až 10 % paliva, a s ním spojené emise.
Není to ovšem systém bez řidiče. Řidič dál zůstává za volantem každého kamionu, ponechává si kontrolu a zodpovědnost za jeho jízdu a může konvoj kdykoli opustit.
Prvnímu provozu platoonů na silnicích předcházely přísné testy ve středisku nizozemského úřadu pro motorová vozidla RDW. Tyto testy zahrnovaly všechny možné situace, k nimž může dojít na veřejných silnicích. Jejich součástí bylo například formování a rozpouštění platoonu, interakce s ostatními účastníky silničního provozu, situace, kdy je cizí automobil „zachycen“ mezi dvěma kamiony v platoonu i ztrátu signálu z kamery, GPS, radaru nebo wifi.
Pro platoony platí různá provozní omezení. Platoon se na silnici musí držet vždy vpravo. Formování platoonů není dovoleno za špatné viditelnosti (méně než 200 metrů) a při kluzké vozovce. V takovém případě řidiči ovládají své kamiony individuálně, stejně jako například při jízdě našikmo nebo při rozjíždění se do různých směrů. Každý stát, přes nějž platoony pojedou, kromě toho může upravit jejich provoz svými vlastními předpisy.
To vše přináší další výzvy této iniciativě. Každý výrobce dnes musí žádat v zemi, kterou mají jeho kamiony v platoonu projíždět, o zvláštní povolení. Každý výrobce také například používá vlastní systém wi-fi, což brání formování platoonů z kamionů různých značek. Je tu tedy velmi široký prostor pro spolupráci a koordinaci mezi výrobci, mezi státy i mezi všemi zúčastněnými navzájem.
Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům
DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ
CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU
TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ
KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ
ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ