Plně elektrický městský autobus MAN Lion´s City E se v rámci prezentace MAN Electryfying Europe zastavil také v Česku, kde se představil v pondělí 24.5. 2021 novinářům a zástupcům dopravních společností, následně zamířil do Dopravního podniku města Děčína na testování. Využil jsem příležitosti vyzkoušet si řízení elektrického autobusu v městském provozu v ulicích Děčína.
Celodenní provoz na jedno nabití
Lion´s City E je koncipován tak, aby na jedno nabití baterií pokryl celodenní provoz na městských linkách dlouhých případně až 300 km. Jedná se o technicky jednodušší efektivní řešení oproti elektrobusům s průběžným nabíjením, kdy je třeba vybudovat nabíjecí infrastrukturu. Nevýhodou je však celková vyšší hmotnost vozidla a větší pořizovací náklady na baterie. Vše má své pro a proti, je proto důležité pečlivě vyhodnocovat nejlepší alternativy v místních podmínkách jednotlivých měst, která elektrobusy provozují, nebo se na to chystají. V rámci testovací akce MAN eBus Efficiency Run najel elektrobus Lion´s City E během 24 hodin rekordních 550 kilometrů na jedno nabití v podmínkách městského provozu v Mnichově. Naměřená hodnota najetých kilometrů je určitou zárukou deklarované možnosti využití elektrobusu na linkách do 300 kilometrů bez dodatečného nabíjení. Při posuzování je třeba však vzít v úvahu extrémní rozmezí klimatických podmínek, velkých mrazů, kdy se sníží kapacita baterií a naopak vysokých letních teplot, kdy je v provozu elektrická klimatizace. Není dobré v rámci rozhodování vycházet z jednorázových testů, je třeba využívat referencí z provozování flotil identických autobusů v evropských městech a testování v místních podmínkách v delším časovém úseku. První flotila sedmnácti Lion´s City E jezdí již v Hamburku a ještě letos se objeví pětadvacet nových elektrobusů MAN také v Kodani, právě v těchto městech můžeme hledat inspiraci a reference.
Technická specifikace
- Délka: 12.200 mm,výška: 3.320 mm
- Obsaditelnost: 74 osob (31 míst k sezení, 43 míst k stání)
- Baterie, 6 bloků typu Li-ion (NMC) s celokovou kapacitou 480 kWh zajišťují dojezd 200 až 270 km po celou jejich životnost. (umístění baterií ve stropní části) MAN tento dojezd garantuje po dobu 6 let.
- Sytém nabíjení, Plug charging (CCS, typ 2), Nabíjecí výkon až 150kW (200A –
- 750Vdc), inteligentní možnosti nabíjení (okamžité nabíjení,
- časované nabíjení)
- Baterie lze dobíjet výkonem až 150 kW, díky tomu trvá nabití 3 až 4 hodiny
- Elektromotor s maximálním výkonem 260 kW, resp. stálým 160 kW a nejvyšším točivým momentem 2100 Nm
- Převodovka, jednostupňová, řazení D/N/R
- Vedle 12m verze existuje i kloubové 18m provedení s bateriemi s kapacitou 640 kWh
- Elektrická klimatizace Eberspächer s, integrovaným tepelným čerpadlem (max. chladicí výkon 25 kW)
Bezpečnostní systémy
- Elektronický systém provozní brzdy EBS,
- Emergency Brake Assyst EBA ABS, ASR, BA, ESP
- Sledování tlaku pneumatik
- Světlomety LED / denní svícení LED
- Samozhášecí systém v motorovém
- prostoru
- Kamerový systém pro vnitřní prostor se
- záznamovým zařízením
Dobré pocity z jízdy
Měl jsem možnost se s autobusem svézt v centru Děčína a první dojem z krátké jízdy byl více než dobrý. Určitě mě nepřekvapilo to, co u elektrobusu předpokládáme, tím je extrémně tichý chod, plynulost jízdy a pružná akcelerace. MAN Lion´s City E působí robustním solidním dojmem, skvěle péruje a má mimořádně účinné brzdy, proto mě první sešlápnutí brzdy lehce zaskočilo. To co mě skutečně oslovilo, je ergonomické uspořádání pracoviště řidiče, vše je zde na dosah a v zorném poli. Za pět minut se zde cítíte jako doma. Každého musí oslovit, podobně jako mě, vnější propracovaný design. Lion´s City E se zastavil v České republice na krátkou dobu, proto nelze zcela objektivně posoudit jeho parametry v podmínkách jednotlivých měst.
Městské autobusy MAN v Děčíně
Určitě není náhoda, že na první cestu v Čechách se elektrobus vydal právě do Děčína. Dopravní podnik města Děčína provozuje od roku 2018 flotilu jednadvaceti autobusů MAN Lion´s City s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG), jedná se o největší flotilu městských autobusů MAN v České republice. Do roku 1973 jezdily v Děčíně také trolejbusy, v současné době provoz městské dopravy zajišťuje 66 autobusů na čtrnácti linkách, z čehož jednu třetinu tvoří zmiňované autobusy MAN s plynovým pohonem. Elektromobilita je nevyhnutelný proces k postupnému přechodu na čistou bezemisní dopravu. V roce 2020 představil dopravní podnik nové projektové záměry na pořízení 12 elektrobusů včetně nabíjecích stanic v předpokládané hodnotě 155 mil. Kč. Projekt má za cíl snížení zátěže plynoucí z individuální automobilové dopravy, další rozvinutí vozového parku autobusů s alternativním pohonem a zvýšení podílu energeticky efektivní veřejné hromadné dopravy s cílem zlepšení kvality ovzduší v Děčíně a okolí.