Indukční nabíjení Bombardier PRIMOVE pro elektrobusy je v provozu od roku 2014 ve třech německých a jednom belgickém městě. Celkem třináct elektrobusů s tímto dobíjením najelo do dubna 2016 v úhrnu přes 200 tisíc kilometrů. Jeden z elektrobusů z Mannheimu byl v dubnu 2016 testován také v německém Marburgu. Při této příležitosti byla odborná veřejnost informována o některých zajímavých provozních výsledcích.
Indukční dobíjení Bombardier PRIMOVE se používá od roku 2014 u pěti elektrobusů Solaris (1 standardní a 4 kloubové) v Braunschweigu, od roku 2015 u dvou elektrobusů Hess v německém Mannheimu. Od téhož roku rovněž slouží čtyřem elektrobusům Solaris v Berlíně a dvěma elektrickým midibusům Van Hool v belgických Bruggách. Tento systém standardně pracuje s nabíjecím výkonem 200 kW.
Prezentované výsledky zní bezesporu zajímavě:
Během svého provozu v Mannheimu absolvovaly elektrobusy spolehlivě více než 10 000 nabíjecích cyklů.
Jeden z 18m elektrobusů v Braunschweigu byl zkušebně v provozu nonstop od soboty 2. 4. 2016, 8:00 hod. do pondělí 4. 4. 2016, 1:52 hod. Během této doby, tedy více než 40 hodin provozu přerušovaného pouze několikaminutovými přestávkami na dobíjení, najel elektrobus naprosto spolehlivě celkem 470 km.
Při zkušebních testech v Marburgu překonal elektrobus Hess s tímto dobíjením bez problémů 14% stoupání (viz foto nahoře).
Zavádění tohoto nového systému má pochopitelně za sebou i méně optimistické výsledky. Berlínská všeobecná média (NaNa č. 6 z února 2016) se například pozastavovala nad příliš velkým rozsahem „dětských nemocí“ indukčně dobíjených elektrobusů v Berlíně, doprovázených relativně nízkou disponibilitou pohybující se mezi 30 a 40 %.
Je nicméně zřejmé, že systém indukčního nabíjení (kromě technologie Bombardier PRIMOVE zde hovoříme i o technologii IPT Charge, používané již od roku 2003 – viz studie „E-mobilita v MHD“) má, přes všechny výhrady k účinnosti přenosu energie a nárokům na infrastrukturu, své pevné místo v současné pestré škále systémů pro průběžné dobíjení elektrobusů. Důvody jeho upřednostňování oproti kontaktním technologiím průběžného dobíjení přitom mohou být různé – od estetických (nenarušování vzhledu města) po čistě technické (například u patrových autobusů o výšce cca 4,5 m bude jakékoliv střešní nabíjení sotva přicházet v úvahu).
redakce Proelektrotechniky.cz
Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům
DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ
CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU
TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ
KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ
ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ