Projekt ZeEUS ve Varšavě: polské smart city naplno rozvíjí průběžně dobíjené elektrobusy se standardizovanou technologií
Varšava je jedním z měst zapojených do evropského projektu ZeEUS, kde demonstrační provoz potvrdil a upřesnil rozvojovou strategii nasazení elektrobusů s průběžným dobíjením, využívajícím standardizovanou technologii – v tomto případě systém Schunk, známý mj. z jiného polského města, Krakova. Ukazují to výsledky demonstračního provozu parku deseti elektrobusů u městského dopravce Miejskie Zakłady Autobusowe (MZA), publikované na konci března 2018.
Elektrobusy pro Varšavu jsou postupně dodávány od prosince 2014. Demonstrační provoz v rámci projektu ZeEUS, který byl předmětem hodnocení, zahrnoval 10 elektrobusů Solaris Urbino 12 electric o přepravní kapacitě 70 cestujících, vybavených 208kWh trakčními bateriemi. Kromě nich má dopravce ve svém parku také 6 elektrobusů od čínského výrobce BYD se zásuvkovým nabíjením pro celodenní provoz.
Elektrobusy Solaris v rámci sledovaného demonstračního provozu byly nasazeny na lince č. 222, dlouhé 13,75 km a vedené ve středu města, charakteristického svým plochým terénem. Hodnocený demonstrační provoz trval od června 2015 do března 2018 a v provozu jsou i nadále. Přitom v prosinci 2016 byla instalována nabíjecí stanice průběžného dobíjení na konečné zastávce od polského dodavatele Ekoenergetyka s obchodním označením quickPOINT Column Charger a všechny elektrobusy byly vybaveny zmíněnou čtyřpólovou nabíjecí konzolí typu Schunk. Maximální nabíjecí výkon při průběžném dobíjení elektrobusů je 200 kW. Předtím byly tyto elektrobusy dobíjeny během dne ze zásuvky v garáži po dobu 2 – 3 hodin. Během sledovaného demonstračního provozu byly elektrobusy v provozu průměrně 16 hodin denně, přičemž každý z nich ujel cca 160 km a přepravil přes 580 cestujících.
Dopravce uvádí následující hlavní závěry demonstračního provozu v rámci projektu ZeEUS ve Varšavě:
- Průběžné dobíjení elektrobusů na konečných stanicích namísto dobíjení v garáži maximalizuje využití vozidel, a je tudíž efektivnější.
- Vybudování nabíjecí infrastruktury je nicméně náročné na čas (zejména s ohledem na stavební povolení a jednání s dodavatelem elektrické energie), a je tudíž nutné jej plánovat s dostatečným předstihem, minimálně 1,5 roku.
- Velmi důležitý je také výcvik řidičů, který je rovněž třeba provést s dostatečným předstihem před vlastním zahájením linkového provozu.
Dopravce MZA má v plánu dále velkoryse rozvíjet svůj park elektrobusů. Spolu s dalšími plánovanými dodávkami vozidel by měl v roce 2018 provozovat celkem 30 dvanáctimetrových elektrobusů a v letech 2019 – 2020 nakoupit 130 kloubových elektrobusů.
Varšava, hlásící se rovněž ke konceptu smart city, ostatně rozvíjí i jiné ekologické druhy dopravy včetně cyklistické. To ukazují mj. zkušenosti s tamním systémem bike-sharingu.
.
O slovenském veletrhu BUS SHOW 2018
WWW.BUSSHOW.EU
Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 – NITRA
Konferencia „Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 podporí slovenské smart cities
.
.
.
SMART CITY V PRAXI
Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům
1. autobusový veľtrh na Slovensku 5.6. – 7.6. 2018
.
Autobusy VDL
Mercedes – Benz Setra
WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO
TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ
Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR
ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU
ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX