Elektronický papír (e-paper) bude využíván pro autobusové jízdní řády v Tyrolsku. Elektronický papír se stává stále populárnější zobrazovací technikou pro své nesporné výhody oproti klasickým displejům, jako je lepší čitelnost a minimální spotřeba energie. Není divu, že se začíná uplatňovat i u elektronických jízdních řádů na zastávkách, zobrazujících informace v reálném čase. Příkladem je pilotní projekt autobusových jízdních řádů od firmy Papercast ve vesnici Tannheim o cca tisíci obyvatelích v rakouském Tyrolsku, s nímž byla odborná veřejnost seznámena v únoru 2018.
Tzv. elektronickým papírem nebo e-papírem, anglicky e-paper (nezaměňujme s podobným názvem některých internetových médií), rozumíme displej, který napodobuje skutečný papír. Na rozdíl od konvenčních displejů vyzařujících světlo e-paper světlo odráží. Výhodou je mnohem nižší spotřeba energie a čitelnost i v prudkých slunečních paprscích.
Jak elektronický papír funguje?
Elektronické jízdní řády od britského dodavatele Papercast (viz foto vpravo) používají elektronický papír s technologií taiwanské firmy E-Ink. Tvoří jej vrstva drobných mikrokapslí v počtu řádově miliónů, uložených v matrici podobné těm, které se používají v LCD displejích. Mikrokapsle obsahují čirou tekutinu s malými pigmentovými částicemi v černé a bílé barvě, bílé nabité kladně a černé záporně. Pod vlivem kladně nebo záporně nabitého elektromagnetického pole se tyto částice v kapslích přeskupují a vytvářejí v daném místě bílý nebo černý povrch elektronického papíru. Pokud je tedy elektroda displeje pod kapslemi v daném místě nabitá kladně, přitahuje černé pigmentové částice a povrch e-papíru je v tom místě bílý (viz obrázek níže). Obráceně, v záporně nabitém místě je povrch displeje černý. Podobně lze v matrici mikrokapslí pracovat i s pigmenty jiných barev, než černá.
Elektrická energie je přitom třeba v nepatrném množství a právě jen na samotnou změnu v polaritě konkrétních mikrokapslí, tak aby se proměnil obraz na povrchu e-papíru. Zařízení poté až do příští změny už žádnou další energii nevyžaduje. Pro srovnání, LCD display s aktivním zářením vyžaduje nepřetržité energetické impulsy 30krát za vteřinu.
Jízdní řády Papercast využívající e-papír byly uvedeny na trh v roce 2016 a během roku 2017 prodělaly řadu inovací. Pro projekt v Tannheimu byly vybrány pro svoji odolnost a minimální spotřebu energie, umožňující využívat fotovoltaické zdroje v nepřetržitém provozu. Dalšími kritérii výběru bylo snadné praktické použití i jejich konektivita v síti 3G. Jejich odolnost vyjádřená stupněm krytí IP 65 (odolnost proti vniknutí cizím předmětem, prachotěsnost a vodotěsnost) je předurčuje pro použití i v odlehlých oblastech mimo každodenní dohled.
Součástí systému je i platforma pro vzdálenou správu dat pomocí cloudového úložiště, s využitím různých standardů otevřených dat.
Autobusy obsluhující Tannheim byly nedávno vybaveny GPS navigací, čímž mohou pro tyto jízdní rády poskytovat v reálném čase aktuální data o skutečném příjezdu. Spolu s odolností jízdních řádů proti povětrnosti i vandalům to významně zlepší celkový komfort cestujících. V neposlední řadě tak odpadá nutnost průběžné výměny či aktualizace jízdních řádů.
.
O slovenském autobusovém veletrhu BUS SHOW 2018…
Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 – NITRA
Konferencia „Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 podporí slovenské smart cities
.
.
.
SMART CITY V PRAXI
Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům
1. autobusový veľtrh na Slovensku 5.6. – 7.6. 2018
.
Autobusy VDL
Mercedes – Benz Setra
WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO
TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ
Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR
ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU
ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX
redakce Proelektrotechniky.cz