Podzim je tady a začaly intenzivní přípravy na již šestý autobusový veletrh CZECHBUS, který se uskuteční na Výstavišti Praha v Holešovicích ve dnech 22.11. – 24. 11. 2016. Že letošní veletrh bude mimořádně silný, je již nejen cítit ve vzduchu, ale je to patrné i z toho, že jsou již dlouho dopředu téměř vyprodané veškeré plochy v Průmyslovém paláci. Jak vidí letošní ročník jediného dopravního veletrhu v Česku jsme se zeptali člověka nejpovolanějšího, PhDr. Jana Novotného z pořádající společnosti Incheba Expo Praha. Jan Novotný stál u zrodu CZECHBUSU a provedl ho všemi úskalími v silně konkurenčním prostředí, které veletržní byznys provází.
Prestiž každému veletrhu dělají značky, značky společností, které vystavují. V případě CZECHBUSU to jsou hlavně výrobci autobusů, koho z renomovaných značek mohou návštěvníci očekávat?
Máme jich tu naprostou většinu – IVECO Bus, SOLARIS, SOR, MERCEDES, SETRA, MAN, NEOPLAN, VOLVO, VDL, SCANIA, ISUZU, ale i EKOVU, ŠKODU Electric, ROŠERO, KHMC, SKD Trade, KALPAK, SPRINT Car Bus, českou premiéru bude mít třeba čínská značka KING LONG… Ovšem premiéry chystají i další – například Mercedes úplně poprvé na veletrhu předvede svůj 18m dlouhý městský autobus MB Conecto!
Ano, ta účast značek je letos skutečně mimořádně silná. K autobusům však patří ještě mnoho dalších věcí, které s automobilovým průmyslem jdou ruku v ruce. Myslíme tím servisní záležitosti a veškeré další komponenty s tím související. Jak vypadá letošní účast v tomto segmentu?
Také velmi zajímavě, nelze vyjmenovávat všechny, ale z oblasti komponentů určitě ANVI Trade, ADIP, INTAP, STER, Webasto, VOITH, PAKRA-ZF, MOLPIR, TELMA, ze sféry systémů pro dopravu a její řízení například BUSTEC, Ing. Jan Herman, Asfinag Maut Service, TireCheck, Mikroelektronika, One System, Mechanika Tachografy Děčín. Těší nás pravidelná účast na rozsáhlých plochách takových firem, jako jsou MITERAL, AD TECHNIK, MAHA, FERDUS, ovšem přivítáme i firmy s náhradními díly, z nichž jsou mnohé na veletrhu poprvé – BUSE, PZK Brno, KAR Group, poprvé bude vystavovat také třeba ADAST Engineering nebo TATSUNO Europe – zase z oblasti CNG. Ovšem to je jen namátkový a zdaleka ne úplný výčet.
Zvykli jsme si, že CZECHBUS provází velké množství odborných seminářů, konferencí a doprovodných programů. Tušíme, že tomu nebude ani letos jinak. Přibližte nám, co všechno se pro návštěvníky chystá.
Osou tohoto segmentu budou dvě už tradiční celodenní konference, o něž je vždy obrovský zájem – Veřejná doprava „on line“ a Elektrobusy pro města V. Ty letos také v celodenním formátu doplní Setkání mistrů renovací. O dalších programech, seminářích apod., ještě stále jednáme.
Co všechno bude k vidění na venkovních expozicích?
Zcela určitě bude venkovní plocha před Průmyslovým palácem zaplněna – téměř všichni vystavovatelé autobusů plánují kromě vnitřních expozic i prezentaci venku – třeba IVECO Bus hned pět kusů, SCANIA tři, SOR minimálně tři a obdobně i ostatní, včetně těch s midi či minibusy. Budou zde i některé veteránské kousky a další doplňková technika. Řada vystavovatelů je ještě v jednání. Také se zde představí značka ISUZU, která se veletrhu účastní každoročně od jeho vzniku v roce 2011, na předchozí ročníky tradičně navazuje vnitřní expozicí a venku se představí s celým portfoliem „FOR ISUZU CZECH GROUP“ Bus, Truck, Van.
Veletrh má mimořádně silné postavení i proto, že má velkou oporu z oficiálních míst. Kdo všechno letošní ročník již podpořil?
Podporu máme opravdu velkou a vážíme si jí. Také letos se veletrh může pyšnit významnými záštitami – ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, ministra dopravy Dana Ťoka nebo prezidenta Svazu průmyslu ČR Jaroslava Hanáka. Odbornými partnery jsou samozřejmě Sdružení dopravních podniků ČR, Sdružení pro dopravní telematiku, ČESMAD Bohemia a další.
Zajímavou disciplínou, která na CZECHBUSU v minulých ročnících také zdomácněla, jsou historická vozidla veřejné dopravy, můžeme něco podobného očekávat i letos?
Bez nich už si Czechbus ani nedokážu představit. Postupem let se od pouhé prezentace „starých“ busů dostáváme stále více k jejich renovaci. Svědčí o tom již zmíněná konference Setkání mistrů renovací, která loni začínala spíše skromně v malém sále a letos ji bude patřit celý zahajovací den veletrhu velký konferenční sál. Opětovně se budeme moci setkat s opravdovými úžasnými kousky v závěru Levého křídla a sejdou se tam ti, kteří se starají o to, aby naše technické kulturní dědictví neskončilo mimo zájem nebo ještě hůře ve šrotu. Konferenci pořádá Incheba Expo Praha ve spolupráci se Sdružením dopravních podniků ČR.
Slovem a obrazem tu bude prezentována například rekonstrukce Motorového vozu řady M 260.0, proslulého Stříbrného šípu. Tento motorový vůz, jemuž se někdy přezdívalo i „autobus na kolejích“, byl vyroben těsně před válkou ve vysočanském automobilovém závodě Praga, konstrukce vznikla v ČKD Praha, na objednávku ČSD s požadavkem na rychlé, ale ekonomické motorové vozidlo pro méně vytížené rychlíkové tratě. Od roku 1953, kdy definitivně ukončil provoz, se změnil téměř v ruinu, z níž byl do původního stavu doslova znovu vzkříšen a po pětileté rekonstrukci letos poprvé opět vyjel na koleje. Stříbrný šíp je dnes v majetku Výzkumného ústavu železničního, a.s. a právě díky jemu bude s velkou pravděpodobností k reálnému zhlédnutí a prohlídce k dispozici v průběhu Czechbusu na Nádraží Praha – Holešovice
Dalším šlágrem bude bezpochyby podrobná informace slovem i obrazem o rekonstrukci autobusu Tatra 27/64a Diesel, jehož majitelem a renovátorem je pan V. Zezula. Je hodně pravděpodobné, že tenhle skutečný skvost se na veletrhu objeví v Levém křídle Paláce in natura!
Těch zajímavostí bude v dopoledním i odpoledním programovém bloku Setkání samozřejmě mnohem více. Muzeum MHD Praha podrobně představí rozpracovanou renovaci nejstaršího existujícího trolejbusu v ČR Praga TOT č. 303, který stál před 80 lety u startu trolejbusového provozu v Praze. Jeho rekonstrukce ještě není dokončena, ovšem i tak muzeum přiveze na veletrh jiný svůj pozoruhodný exponát. Ve spolupráci s Klubem RTO bude připravena i kompletní expozice těchto legendárních autobusů a spousta zajímavostí z jejich historie a jejich záchrany a renovací.
V roce 2011, kdy veletrh začínal a i v následujících letech se konal od čtvrtka do soboty. Nyní jsou výstavní dny úterý až čtvrtek. Jak pozitivně tato změna ovlivní strukturu návštěvníků a jejich počet?
Velice zásadně. Ukázalo se, že pracovní dny daleko více korespondují s B2B formátem veletrhu – každoročně stoupá počet odborných návštěvníků, profesionálové z oblasti dopravy dnes činí víc jak 90 procent! A to jsme loni poprvé překročili pětitisícovou hranici – lidé přijíždějí nejen z ČR, ale hojně i ze Slovenska, ovšem též Polska, Maďarska, Německa či Rakouska!
Každý kdo veletrh navštěvuje pravidelně, si nemůže nevšimnout, že přibývají každý rok vystavovatelé i návštěvníci. Dá se v krátkosti shrnout a porovnat nárůst návštěvníků a velikost prodaných ploch s prvním ročníkem v roce 2011?
Krátce řečeno – nárůst výstavní plochy – 50 %, nárůst počtu návštěvníků – 55 %. Ale ještě podstatnější je, že zatímco v prvním roce byla skoro polovina návštěvníků spíše z laické veřejnosti, prostě se fandové se svými dětmi šli podívat na autobusy, dnes už jejich podíl klesá pod 10 procent.
Co myslíte, čím to je, že v době, kdy se zjevně v Česku nedaří veletrhům s motoristickou a dopravní tématikou na profesionální úrovni, o CZECHBUS je čím díl tím větší zájem jak ze strany vystavovatelů, tak i návštěvníků?
Zdá se, že se vytvořil určitý fenomén Czechbus – není výjimkou slyšet „hlášku“: Sejdeme se na Czechbusu. Dochází tu k jakémusi setkání blízkého druhu, lidí, kteří mají k této oblasti profesí i srdcem a zájmy blízko. Prostě autobusáci jsou určitou jistým způsobem vyhraněnou komunitou a nám se podařilo to vystihnout a nabídnout jim právě Czechbus. Ovšem myslím si, že navíc je důležité, že ve svém komplexu se Czechbus věnuje celému segmentu hromadné dopravy, včetně kolejových vozidel a celkové organizaci a provozování městských, příměstských i dálkových spojů.
O CZECHBUSU se říká, že má rodinnou atmosféru a každý s každým se tam zná. Myslíte si, že to je ten fenomén, který dělá CZECHBUS tak oblíbeným, a proto se na něj lidé rádi vracejí?
Můžeme to tak i říci. Ovšem musíme si uvědomit, že prvotní je, že zde návštěvníci vždy najdou novinky a špičku oboru i navazujících odvětví. Bez vystavovatelů a jejich zájmu by žádný fenomén Czechbusu nebyl – a za to jsme jim vděčni!
Co byste našim čtenářům a také návštěvníkům vzkázal, proč mají navštívit současně jediný skutečný dopravní veletrh, který se koná v Praze od 22. do 24. Listopadu?
Vzkážu jim, že se na ně všechny moc těšíme a uděláme vše pro to, aby byli po všech stránkách spokojeni – a proč mají přijít? Snad ty předcházející řádky našeho rozhovoru to alespoň v kostce naznačily…
Poznámka redakce:
Rozhovor na téma CZECHBUS s Janem Novotným se uskutečnil dnes u příležitosti zahájení podzimního již 19. veletrhu AUTOSHOW Praha 2016. Můžeme s potěšením konstatovat, že veškerá váha motoristických veletrhů se postupně přenesla do míst, kde tradice českého autosalonu vznikla. První regulérní autosalon na českém území se konal právě tady v pražském Průmyslovém paláci v Holešovicích před 111 lety, ve dnech 23. až 25 dubna roku 1905, dokonce ještě o čtyři dny dříve než slavný autosalon v Ženevě. Pořadatelé očekávají až 50 000 návštěvníku. Praha má nyní dva po sobě jdoucí elegantní veletrhy AUTOSHOW a CZECHBUS, vyplývá to i z logiky věci, protože více než 40% všech automobilů se prodá právě zde v Praze a Středních Čechách. Souběžně s AUTOSHOW také probíhá první ročník výstavy EkoAuto, v rámci které se uskuteční konference s názvem „ Čistá mobilita pro města a obce“. Na venkovních plochách před Průmyslovým palácem jsme zaznamenali mnoho exponátů i ze segmentu malých užitkových automobilů a dodávek.
Výstaviště Praha – Průmyslový palác se tak stává centrem výstavního motoristického dění v Praze a zatím i v Česku. K tématům AUTOSHOW a pochopitelně i CZECHBUSU se ještě postupně vrátíme v samostatných příspěvcích.
Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům
DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ
CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU
Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze
TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ
Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR
ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU
ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX
KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ
ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ
PRAHA TIP, portál plný zajímavých informací nejen o dopravě – WWW.PRAHA-TIP.CZ