Nové vlaky Sirius českého dopravce od firmy CRRC mají blíže k zahájení provozu. Elektrické jednotky, na nichž se významně podíleli přední čeští dodavatelé (celkem 30 % dodávek) a které jsou již z výroby osazeny bezpečnostním systémem ETCS, aktuálně pokročily do další důležité fáze testů ve Výzkumném ústavu železničním ve Velimi – jezdí již na velkém okruhu. S nasazením jednotek počítá Leo Express v příštím roce.
CRRC je největším výrobce železničních vozidel na světě, jehož historie sahá až do roku 1881, kdy byla vyrobena první čínská parní lokomotiva. Tato firma, která je násobně větší než její konkurenti, působí na všech kontinentech, a dodává zde komponenty, podílí se na dopravní infrastruktuře či rovnou dodává celé vlakové soupravy. Po světě má nyní více než 100 projektů, v rámci kterých jsou denně přepraveny miliony lidí. Vlaky dodává například na Nový Zéland, do Austrálie či spolupracuje na městské dopravě ve Spojených státech, Izraeli či Singapuru. V roce 2010 pak uvedla do provozu vysokorychlostní vlak, který je schopný jet rychlostí až 380 kilometrů v hodině.
Kvůli pandemii koronaviru a souvisejícímu omezení vstupu do České republiky zahraničním technikům bylo schvalování jednotek zpomalilo. I přes to na začátku listopadu jednotky začaly testovací jízdy na tzv. velkém okruhu ve Velimi, kde podstupují testy v plné rychlosti. Díky tomu je vidět, že testy úspěšně pokračují, protože na velký okruh jsou vpuštěna pouze vozidla splňující stanovené bezpečnostní podmínky. Nyní jednotky na okruh vyjíždí pravidelně a lákají tak pozornost fanoušků železnice, neboť testovací okruh je částečně veřejně přístupný, kdokoliv se tak na nové vlaky může jít podívat.
Zástupci výzkumného ústavu železničního, který vlastní skupina České dráhy, se ke stavu testování konkrétních jednotek nevyjadřují. Přesto předseda představenstva Martin Bělčík potvrdil pro server Zdopravy.cz postup jednotek do další fáze. „Mohu potvrdit, že projekt CRRC pokračuje zkouškami na Velkém zkušebním okruhu, který umožňuje zkušební jízdy až v rychlosti 230 km/h při splnění specifických podmínek,“ řekl Bělčík. „Přítomnost na zkušebním okruhu je zajištěna odbornými pracovníky CRRC, kteří jsou rezidenty na území EU a mimo tyto pracovníky probíhá intenzivní odborná komunikace prostřednictvím videokonferencí přímo s centrálou CRRC ve ZhuZhou,“ řekl Bělčík. Potvrdil také, že ústav se nyní zaměřuje na projekty, které jsou v pokročilém stádiu rozpracovanosti a postupují dle plánovaných harmonogramů. „Cílem je maximální využití kapacity zkušebních okruhů v letošním a příštím roce, kdy máme velký přetlak požadavků na kapacitu v důsledku pandemie covid,“ dodal Bělčík.
Koronavirus zpomalil schvalovací proces, vlaky ale vyjedou už v příštím roce
Pro schválení vlaků je nutné otestovat dvě jednotky. První jednotka Sirius do Velimi dorazila během loňského září, kdy také bylo odhaleno její jméno. Druhá jednotka následně přijela o tři měsíce později v prosinci. Třetí jednotka měla na svou cestu vyplout na jaře. Během března ovšem vypukla pandemie koronaviru, kvůli které technici CRRC opustili zemi a po vyhlášení nouzového stavu se již nebyli schopni navrátit. Testování obou jednotek se tedy zastavilo. Pro jejich návrat musel Leo Express vyřídit výjimku u ministerstva zahraničí, a technikům tak mohlo být uděleno pracovní vízum. To se podařilo během září. Rychlé vyjetí na velký zkušební okruh je důkazem, že projekt rychle pokračuje a nebýt koronaviru, jednotky by pravděpodobně na okruhu jezdily už před několika měsíci. Dodání třetí jednotky do České republiky aktuálně stále ztěžuje koronavirus a doručena bude v příštím roce. Nicméně její přítomnost není nutná k úspěšnému dokončení testů.
O Siriovi
Do výroby elektrických jednotek Sirius se zapojilo mnoho českých dodavatelů, jejichž výrobky tvoří více než 30 % jedné jednotky. Prozatím si Leo Express objednal 3 jednotky, nicméně s výrobcem má opci na dalších 30 jednotek, u kterých jsou zvažovány možnosti úprav pro nasazení také na Německých kolejích. Jednotky jsou 111 metrů dlouhé, tedy o něco delší než současné jednotky Leo Express. Kvůli tomu rozdílu již český dopravce se Správou železnic během října prodloužili nástupiště 1B na pražském hlavním nádraží, které je domovem vlaků Leo Express. Vlak přepraví až 300 cestujících, kteří budou mít na výběr z několika cestovních tříd. Jednotka je vybavena bezpečnostním systémem ETCS a je dvousystémová (25 kV/3 kV), dopravci se tak otevřou další možnosti expanze. Jedním z plánů dopravce, na který už je připraven i jízdní řád na příští rok, je linka z Prahy do Bratislavy přes Olomouc.
TZ: Leo Express
foto/video: Juraj Michalka, Michal Vítek