cz  Czech      uk  EN

Vítr 100 % čistý zdroj energie nejen pro autobusy

Optare 1

Zaujal nás článek na stránkách našeho partnera proelektrotechniky cz, kde se popisuje, jak společnost Scottish and Southern na orknejském souostroví využívá obnovitelných zdrojů energie,  kterou získává z rozsáhlého parku větrných elektráren.  Elektromobilita ve veřejné dopravě přirozeným, logickým způsobem si pomalu razí cestu. Tak jak dnes již nepochybujeme o užitečných hodnotách tramvají, trolejbusů a elektřinou poháněných vlaků, tak za čas budeme podobě vnímat i elektromobily a elektrobusy.

Zdeněk Nesveda – BusPress

 

Orknejské ostrovy mají smart grid i 100% bezemisní elektrobus

Orknejské ostrovy, ležící cca 16 km od severního pobřeží Skotska, jsou zajímavé nejen díky své přírodě a historii, ale také z pohledu elektroenergetiky. Jako jeden z mála regionů na světě jsou čistým vývozcem elektřiny z obnovitelných zdrojů. Jejich energetika má prvky smart grid. A od konce května 2015 zde provozují elektrobus, který díky této konstelaci vykazuje nulové emise nejen v místě, ale i v měřítku „well-to-wheel“, tedy včetně vlastní výroby elektřiny.

Větrné elekrárny 1

Orknejské ostrovy představují souostroví celkem 70 ostrovů, z nich dvacet obydlených. Celkem zaujímají plochu 990 km2. Většina z jeho 21 tisíc obyvatel je nicméně soustředěna na největším ostrově Mainland o rozloze 523 km2. Pro zdejší počasí je charakteristický téměř nepřetržitý vítr, jemuž vděčí ostrovy za množství větrných elektráren s výrobou převyšující poptávku. Jestliže poptávka po elektrické energii se zde pohybuje v rozmezí výkonu 8 – 32 MW, pak výroba elektřiny ve „velkých“ větrných elektrárnách dosahuje výkonu 72 MW. K nim je třeba připočíst ještě tzv. mikrogeneraci z malých, převážně obnovitelných zdrojů o souhrnném výkonu 5 MW. Se skotskou pevninou (resp. Britskými ostrovy) jsou ostrovy propojeny 33kV podmořským kabelem o maximálním přenášeném výkonu 40 MW.

Efektivní integraci těchto obnovitelných zdrojů do energetické sítě ostrovů, provozované společností Scottish and Southern, a jejich export na skotskou pevninu řeší systém Active Network Management (ANM) s prvky smart grid, vytvořený společností Smarter Grid Solutions. ANM propojuje místní zdroje a podmořské kabely. V reálném čase s odezvou méně než 1 sekundu monitoruje a předvídá situaci v síti, podle potřeby reguluje výkon větrných elektráren, a tak řídí celkovou stabilitu sítě. K té přispívá i 0,5MWh vyrovnávací zásobník energie. Součástí ANM je také průběžné monitorování poruchových stavů umožňující rychlou reakci směrem ke stabilizaci sítě.

Bez názvu

V této situaci se nabízí využití elektřiny i k pohonu vozidel. Prvním v oblasti veřejné dopravy se stal elektrobus Optare Solo SR, provozovaný společností Stagecoach na cca 10 km dlouhé letištní lince v Kirkwallu.

Optare 2

Elektrobus Optare Solo je 9,5m midibus o celkové kapacitě 58 cestujících, z nich 37 sedících. Elektrický pohon je shodný s ostatními elektrobusy Optare, o nichž jsme na našem portále již psali, například v Yorku nebo v Londýně. Elektrobus je vybaven pohonem Magtec P144 „Zero emission“ electric o výkonu 150kW. Jako zásobník energie slouží dvě sady lithium-železo-magnesium-fosfátových baterií po 26 kusech o celkové kapacitě 138 Ah, pracující se jmenovitým napětím 2× 333 V DC. Baterie jsou bezúdržbové, se zabudovaným elektronickým monitorováním základních parametrů.

Nabíjení probíhá prostřednictvím zabudovaného nabíjecího zařízení ze standardní třífázové zásuvky výkonem 2× 7,5 kW po dobu 6 hodin (z nuly na plnou kapacitu). Možné je i zrychlené nabíjení pomocí přídavného nabíjecího zařízení o výkonu 50 kW, který výrobce dodává jako volitelné a počítá se s ním od léta 2015 i na letištní lince pro orknejské ostrovy.

Dojezd na jedno nabití baterií pro tuto linku je předpokládán více než 110 km, což vystačí na pět obratů mezi jednotlivými nabitími trakčních baterií v depu. Během nabíjení je elektrobus na lince prozatím nahrazen dosavadním dieselovým autobusem.

Celý projekt o rozpočtu téměř 230 tisíc liber (cca 8,7 mil. Kč) byl financován ze zdrojů skotské vlády, kombinací finančního nástroje Scottish Green Bus a fondu Future Transport Low Carbon Vehicle Fund.

Zaujal vás článek?  Více o obnovitelných zdrojích energie se dočtete ZDE

Pro-elektrotechniky_OK_mod1

 

 

dekra_skola MM

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.