Unikátní nejmodernější evropské depo městské dopravy pro autobusy a trolejbusy v Česku mají k dispozici Plzeňské městské dopravní podniky, a.s. Vozovna PMDP dopravních podniků Karlov ve čtvrti Bory je v provozu třetím rokem a nahradila v roce 2014 více než 115 let staré, dlouhodobě naprosto již nevyhovující prostory v centru Plzně v Cukrovarské ulici. Nově vybudované depo tvoří v současné době zázemí pro více než sto autobusů a devadesát trolejbusů a také moderní opravárenské středisko. Vozovna se rozkládá na celkové ploše větší než 116 tisíc metrů čtverečných v areálu společnosti Škoda Transportation, a.s.
O tom, čím je nové depo unikátní a jak splňuje náročné požadavky po více jak dvou letech provozu, jsem si povídal s vedoucím vozovny PMDP Karlov Ing. Pavlem Bohánkem, který byl zároveň i mým průvodcem v areálu.
Nový a odvážný projekt PPP
Unikátnost vozovny spojené se servisním centrem spočívá nejen ve vysoce moderním, technologicky vyspělém a velmi rozsáhlém objektu, ale i v samotném systému fungování na principech PPP projektu (Public Private Partnerships). V našem případě se jedná o partnerství Plzeňských městských dopravních podniků a společnosti Škoda City Service s.ro. , která patří do koncernu Škoda Transportation. Příprava projektu začala v roce 2011, samotná realizace byla již poměrně rychlá a provoz k užívání byl připravený v srpnu 2014.
Jak je taková symbióza veřejného a soukromého sektoru skutečně výhodná a efektivní, ukáže až čas, vysvětluje Pavel Bohánek: „Zatím i s ohledem na tak rozsáhlou změnu, jakou bylo samotné stěhování i zcela jiný způsob řízení celého provozu, nezaznamenáváme žádné větší provozní problémy“.
Zcela nový revoluční projekt měl mnoho zastánců, ale pochopitelně i odpůrců. Dnes s odstupem doby ho můžeme považovat za úspěšný s jasnou, dlouhodobou perspektivou. Dobře fungující moderní MHD je jedním z důležitých faktorů, který zásadně ovlivňuje kvalitu života ve městě. Plzeň má to štěstí, že zde funguje chytrá MHD s reálnou vizí a prostorem pro další zdokonalování.
Jenom ještě připomínám, v Plzni se každým druhým rokem uskutečňuje prestižní konference s mezinárodní účastí, Chytrá a zdravá doprava ve městech pod taktovkou PMDP, letos se uskuteční 4. a 5. dubna.
Postupně utichnul první mediální boom v souvislosti se slavnostním uvedením depa do provozu v létě 2014. O unikátním projektu se již tolik nemluví, přestože teprve nyní s odstupem doby by se měly začít projevovat pozitivní změny a dopady nových řešení v MHD v Plzni. Proto jsem rád přivítal pozvání a příležitost seznámit se v reálu s celým zajímavým provozem a téma významného projektu znovu oživit.
Rozdělení kompetencí i rizika
„Systém řízení v PPP projektech spočívá v rozdělení kompetencí, pravomocí, ale i rizik. Je to nový způsob řízení firmy, na který si teprve zvykám“, vysvětluje Pavel Bohánek.
Úplně jednoduše řečeno, jsou zde nastavená jasná pravidla a mantinely. Dopravní podniky zajištují provoz dopravy ve městě a Škoda City Service se stará o vše ostatní, servis a opravy vozového parku a také o správu celého areálu. PMDP odpadá starost s organizováním oprav, údržby a vším, co je s tím spojené a může se tak stoprocentně soustředit na provozování vlastní dopravy. Vozidla se udržují podle předepsaných lhůt, při vzniku závad řidič poruchu nahlásí při odstavení a servis si ji převezme do opravy. PMDP provoz a jednotlivé procesy řídí a kontrolují, „eliminace rizik vyplývá z dobře nastavených podmínek ve smlouvách, které by měly být výhodné pro obě strany“, říká Pavel Bohánek.
Náklady a efektivita
Dosažení provozní efektivity při dodržení dobré kvality služeb je hlavním cílem, vysvětluje Pavel Bohánek. „Dokážeme dopředu docela přesně odhadnout náklady na provoz a údržbu, za opravy nám servisní organizace fakturuje fixní částky, které se odvíjejí od ujetých kilometrů, je zde určitým koeficientem zohledněný věk a technicky stav vozidel, plus se tam připočítává částka za mimořádné opravy a havárie, ta je stanovená v pevné hodinové sazbě“.
Investice Škodovky do nového areálu činila 12 mld. (což je oproti původním předpokladům o 2, 1 mld. méně), to jsou celkové náklady na výstavbu depa + servis, opravy, očistu vozidel a další po dobu 29 let. PMDP, respektive město Plzeň, budou formou nájmu areál splácet a po uplynutí této doby ho převezmou do svého majetku.
Velkorysé parkování pro autobusy i trolejbusy
V době mé návštěvy byl areál takřka prázdný, většina autobusů i trolejbusů byla na linkách. S Pavlem Bohánkem procházíme celým provozem. V horní části je rozlehlá odstavná volná plocha pro autobusy, vybavená zařízením pro případné dobíjení v zimním období. Již při projektování se počítalo s dalším rozvojem a případným navýšením počtu autobusů, do budoucna je areál schopný pojmout až 350 vozidel. Přibližně patnáct autobusů z celkového počtu tvoří zálohu pro případ poruchy nebo výluky v kolejovém nebo trolejbusovém provozu, vysvětluje Pavel Bohánek. Celý provoz se řídí z budovy v centrální části tzv. výpravny. Dispečeři – výpravčí mají k dispozici kamerový systém pro sledování pohybu vozidel. Centrální dispečink pro řízení celého provozu MHD v Plzni sídlí v centru města na Denisově nábřeží.
Trolejbusy garážují v krytých stáních v řadách za sebou, k zaparkování nebo vyjetí jim slouží tzv. střední trolej. Součástí této haly jsou i dvě strojní mycí linky, kde se podle naplánovaného harmonogramu střídají autobusy a trolejbusy. Část haly je také určená historickým vozidlům, ta jsou již neodmyslitelnou součástí inventáře dopravního podniku, připomínají jeho dlouholetou historii a objevují se v Plzni při nejrůznějších příležitostech.
.
.
.
Moderní servisní centrum s kompletním zázemím
Areál je rozdělený do několika celků, jak je patrné z přiloženého plánku. Podstatnou část tvoří zmiňované volné plochy pro odstavení autobusů a krytá stání pro parkování trolejbusů. Jsou zde také oddělené servisní haly pro lehké a těžké opravy. Servis a opravy autobusů i trolejbusů se uskutečňují prostřednictvím partnerské organizace Škoda City Service. V dílnách pro těžký provoz se opravují tramvaje a tramvajové podvozky. Důležité je také zmínit zcela unikání 250 m dlouhou krytou zkušební dráhu pro trolejbusy, která je jediná svého druhu v celé Evropě.
.
.
.
.
.
V objektu se nachází bezobslužná čerpací stanice a trakční měnírna. Součástí objektu jsou také prostorná parkoviště určená pro zaměstnance přímo uvnitř areálu, na která mají přístup pomocí čipových karet. Pro urychlení provozu jsou do areálu vybudované dva vjezdy a dva výjezdy.
Depo Karlov – inspirativní projekt
Hledáme často všemožné dobré příklady v zahraničí, v případě našeho nového dopravního depa by dopravci a města ze zahraničí mohli naopak čerpat inspiraci v Plzni. Čím dále tím více slyšíme o projektech tzv. smart city, ve kterých veřejná doprava hraje rozhodující roli. Plzeňské depo se servisním centrem je jedním z těch významných kamenů, hodících se do mozaiky při tvorbě chytrého města. Projekt organizace dopravy by však neměl být pouze samoúčelný a měl by zapadat do celkového konceptu rozvoje města. Budu i v dalším období sledovat dění v PMDP i v samotném městě a určitě se brzy na stránkách BusPress dozvíte další zajímavé informace o dynamicky se rozvíjející dopravě v západočeské metropoli.
RUBRIKA PMDP NA PORTÁLU BUSPRESS, čtěte zde…
WWW.PMDP.CZ
Fotogalerie
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům
Chytrá a zdravá doprava ve městech 2017
DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ
WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO
CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU
Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze
TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ
Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR
ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU
ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX
KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ
ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ