Plzeňská Škodovka v letošním roce oslaví kulaté jubileum výroby trolejbusů – vozy s okřídleným šípem ve znaku firma na trh dodává už osmdesát let. Od roku 1936, kdy byl v továrně v plzeňské čtvrti Doudlevce zkonstruován první trolejbus Škoda 1 Tr, již společnost vyrobila více než čtrnáct tisíc trolejbusů.
„Škodovce se podařilo v oboru trolejbusů vydobýt velmi významnou pozici, naše vozidla jezdí ve zhruba třiceti zemích světa – v Evropě, Asii a severní Americe, “ říká generální ředitel Škody Electric Jaromír Šilhánek.
Významné jubileum výroby trolejbusů pod značkou Škoda připomene firma Škoda Electric také akcemi pro širokou i odbornou veřejnost. Hlavním bodem bude sobota 18. června letošního roku. Škoda v unikátních prostorách DEPO2015 v Plzni oslaví osmdesáté výročí produkce a zároveň – společně s Plzeňskými městskými dopravními podniky – připomene 75 let provozu trolejbusů v Plzni.
„Na sobotu je připraven bohatý program pro celou rodinu. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu vozů od historických po ty současné, s některými z nich se budou moci zájemci i svézt. Dějiny výroby pak přiblíží fotografická výstava. Žhavou současnost pak budou demonstrovat ukázky toho, jak se za pomoci moderního dispečinku monitoruje a řídí městská doprava,“ říká za organizátory Tereza Hajná ze Škody Electric. Ta připomíná, že zajímavý program je připraven i pro děti, na které čeká řada soutěží a her. „V programu sobotní akce jsou i hudební vystoupení, návštěvníci se určitě nudit nebudou,“ zve Tereza Hajná.
Škoda Electric je v současnosti největším evropským výrobcem trolejbusů. Se svými vozy je firma velmi úspěšná na poli exportu – dodává například pro lotyšskou Rigu, maďarskou Budapešť, americký Boston nebo slovenskou Bratislavu, podílí se na dodávkách do Itálie, nebo Mexika. Kromě tradičního vývoje a výroby trolejbusů Škoda Electric vyrábí také dva typy nových bateriových elektrobusů a v posledních několika letech představila také hybridbus a vodíkový autobus.
Vystavené vozy:
historické Škoda 6Tr, Škod 8Tr, Škoda 17Tr, Škoda 14Tr. Škoda 15Tr
moderní Škoda 26Tr, Škoda 27Tr
jízdy historickými vozy během dne zajistí Škoda 6Tr, 8Tr, 15Tr, T 11 nebo Tatra T 400. Všechny vozy budou vyjíždět ze zastávky „Muzeum“ a pojedou do zastávky „Cukrovarská“, odkud pak pohodlně mohou návštěvníci jít k DEPO2015. Ze zastávky „Cukrovarská“ pak jednotlivé historické vozy budou vozit cestující zpět do zastávky Muzeum po třech různých trasách.
Škoda Electric slaví jubileum – trolejbusy vyrábí už 80 let
Škoda Electric slaví jubileum – trolejbusy vyrábí už 80 let
Škoda Electric slaví jubileum – trolejbusy vyrábí už 80 let
Historie – 80 let výroby trolejbusů Škoda
Prvním vyrobeným škodováckým trolejbusem byl typ Škoda 1 Tr z roku 1936. Nový dopravní prostředek si získal oblibu díky výkonnosti a komfortu, a proto není divu, že již o dva roky později bylo objednáno pět dalších trolejbusů typu Škoda 2 Tr. Dalším škodováckým typem byl Škoda 3 Tr, který stál u zrodu druhého založeného a dnes nejstaršího fungujícího provozu na našem území – a bylo to v roce 1941 právě v Plzni.
Koncem 40. let se výroba vozových skříní trolejbusů vydala novým směrem. Karoserie se odlehčily, podvozek měl pouze dvě nápravy a jeden trakční motor. Prvním zástupcem s těmito parametry byl typ Škoda 6 Tr. Jeho nástupce, typ Škoda 7 Tr, byl významným mezníkem pro pět českých měst, protože právě s ním zaváděly v jeho ulicích zbrusu nové trolejbusové provozy. Znamenal ale zároveň první exportovaný typ – sedm vozů se dostalo do Varšavy. Další následovník, typ Škoda 8 Tr, se lišil od „sedmičky“ prakticky jen elektrickou výzbrojí. Těchto vozů se vyrobilo přes 700 kusů a více než polovina zamířila do zahraničí. V době počátku výroby „osmiček“ se produkce trolejbusů přestěhovala do Ostrova na Karlovarsku.
Šedesátá léta znamenala nové technické objevy a celospolečenské oživení. Z výrobní linky sjely první vozy nejslavnějšího typu v historii českých trolejbusů – Škoda 9 Tr. „Devítky“ byly ve výrobním programu plných 21 let a se svými více než 7400 kusy zaujímají místo druhého nepočetnějšího typu trolejbusu na světě. Více než 90% produkce zamířilo do zahraničí, někdy i do exotických destinací jako Indie či Afghánistán. Největší oblibu si typ Škoda 9 Tr vysloužil v bývalém SSSR, zejména pro svoji provozní spolehlivost a nenáročnost na údržbu. Elektrická výzbroj většiny „devítek“, stejně jako všech typů vyráběných předtím, byla založena na jednoduché regulaci proudu pomocí stykačů a odporníků.
V této době se však zejména západní část světa začíná od trolejbusové dopravy odvracet a do popředí se dostává doprava autobusová, zejména díky nízkým cenám ropy. Sovětský svaz omezení téměř nepociťuje, v Československu nastává trolejbusům složité období. Končí provozy v Praze, Děčíně, Mostě a Českých Budějovicích. Hovoří se o tom, že trolejbusy zůstanou zachovány pouze v několika lázeňských městech. V tomto nejistém čase přichází na svět prototyp trolejbusu Škoda 14 Tr a trvá plných devět let, než se začíná vyrábět sériově. Nový typ je vybaven úspornou tyristorovou výzbrojí, která má oproti odporové až o třetinu menší spotřebu.
Výrobní linky závodu Škoda Ostrov ovládají „čtrnáctky“, rostoucí nároky na přepravu velkého množství cestujících vedou k realizaci projektů kloubových vozidel. Proto Škoda vyrábí nový vlastní typ konstrukce Škoda 15 Tr. „Čtrnáctky“ a „Patnáctky“ postupně omlazují vozový park našich měst.
Na přelomu 80. a 90. let jsou na městskou dopravu kladeny nové nároky. Vyráběné typy trolejbusů jsou zásadně modernizovány a vznikají tak typy Škoda 14 TrM a 15 TrM. Současně s tím začíná vývoj nové typové řadu vozidel, který je úspěšně završen představením prvních českých nízkopodlažních trolejbusů – standardního typu Škoda 21 Tr a kloubového Škoda 22 Tr. V případě „jedenadvacítky“, konkrétně verze Škoda 21 TrACI, se jednalo o první vůz s pomocným dieselagregátem.
V prvních letech nového tisíciletí dochází v celé společnosti Škoda k mnoha změnám. Ve výrobě trolejbusů se hledají noví zákazníci, což se podaří v případě amerických dopravců ve městech San Francisco a Boston. Reorganizací a sloučením několika odvětví vzniká na tradičním místě elektrotechnické výroby, v Plzni – Doudlevcích, společnost Škoda Electric, která přebírá produkci trolejbusů. Firma se vydává cestou spolupráce s dodavateli autobusových karoserií, prvním je koncern Irisbus (Iveco). Tak vzniká v roce 2003 model Škoda 24 Tr následovaný o rok později kloubovou verzí Škoda 25 Tr. Nový způsob výroby spočívá v dodání mechanicky a částečně elektricky vybavené karoserie, kam je v plzeňském závodě osazen asynchronní trakční motor a na střechu instalován kontejner s mikroprocesory řízenou elektrickou výzbrojí s IGBT tranzistory. Poté je dokončena kabeláž případně namontována další zařízení podle přání zákazníka, vůz je vyzkoušen a absolvuje testovací jízdy pod plzeňskou trolejí.
Různorodé požadavky dopravních společností vedly k rozšíření výrobního portfolia o další typy trolejbusů. V roce 2008 byla zahájena spolupráce s polským výrobcem Solaris Bus&Coach, tak postupně vznikl patnáctimetrový typ Škoda 28 Tr, standardní dvanáctimetrový Škoda 26 Tr a kloubový Škoda 27 Tr. O dva roky později se přidal český producent autobusů SOR Libchavy a vznikly tak modely Škoda 30 Tr – dvanáctimetrový a Škoda 31 Tr – kloubový osmnáctimetrový. Výčet typů tím však zdaleka není úplný, elektrickou výzbroj škoda lze díky stavebnicové koncepci namontovat prakticky na jakoukoli autobusovou karoserii. V novodobé éře výroby to byla vozidla značek Neoplan, Belkommunmaš, Ikarus, BredaMenarinibus a DINA.
V historii výroby trolejbusů značky Škoda je třeba zmínit také některé typy, které se do širší výroby nedostaly. Získané zkušenosti však posloužily konstruktérům při navrhování úspěšnějších typů nebo ukázaly nový směr vývoje. Prvním takovým typem byl v 60. letech trolejbus Škoda T11. Představoval první pokus o sjednocení trolejbusové a autobusové karoserie, v tomto případě se jednalo o známý autobus Karosa ŠM 11. Druhý pokus o unifikaci se odehrál o dvacet let později, kdy vznikl projekt Unifikované řady vozidel MHD, reprezentovaný trolejbusem Škoda 17 Tr a autobusem Karosa B831. Jak se ukázalo později, sjednocení karoserií autobusů a trolejbusů byla správná cesta.
Trolejbusy značky Škoda pronikly během své dlouhé a úspěšné historie do stovek měst na třech kontinentech v počtu více než 14 000 vyrobených kusů.
Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům
DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ
CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU
TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ
KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ
ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ