Technologie spodního odběru pro pouliční tramvaje APS, vyvinutá společností Alstom, dále expanduje na jihoamerický kontinent. V červenci 2015 byla dodána první ze série 28 tramvají vybavených touto technologií pro provoz v brazilském Riu de Janeiru.
Systém APS tvoří izolované segmenty napájecí kolejnice s napětím 750 V DC, umístěné mezi pojezdovými kolejemi na libovolném povrchu (beton, dlažba, trávník). Tyto segmenty jsou dlouhé 8 m a mezi sebou mají 3m izolované úseky. Trakční energie je odebírána pomocí dvou botkových sběračů umístěných ve střední části vozidla.
Při jízdě tramvaje se pomocí kódovaného signálu přenášeného pomocí smyčky v kolejišti mezi vozidlem a infrastrukturou zapíná pouze ten napájecí segment, z něhož se tramvaj právě chystá odebírat energii, a nachází se tedy v daném okamžiku pod tramvají uprostřed soupravy. Tím je zajištěna naprostá bezpečnost pro chodce a ostatní účastníky provozu. Trakční napájení tímto systémem je přitom co do výkonu naprosto rovnocenné svrchnímu odběru, a umožňuje tedy jízdu tramvaje rychlostí až 60 km/h. Případné dílčí potíže v dodávce trakční energie řeší záložní trakční baterie umístěné na střeše vozidla.
Pro provoz v Rio de Janeiru jsou použity tramvaje Alstom Citadis o délce 44 m, jaké jsou nasazeny například ve francouzském městě Bordeaux, rovněž provozujícím napájecí systém APS a dosahujícím zde u tohoto napájení úctyhodné 99,8% disponibility. Tramvaje budou navíc vybaveny superkapacitorovými zásobníky energie pro zvýšení účinnosti rekuperace brzdné energie. Podobnými zásobníky jsou osazeny také například tramvaje od Vossloh pro německý Rostock.
Tramvajová síť v Rio de Janeiru se šesti linkami bude v cílovém stavu měřit 28 km a bude na ní 37 zastávek. Uvedení prvního 14km úseku do provozu je plánováno v polovině roku 2016 u příležitosti pořádání olympijských her.
Opravdu vás článek zaujal? Celý a další podobné si přečte zde.
Video: Systém spodního napájení tramvají Alstom v Dubai
Reklama na BusPressu – klíč k úspěchu