cz  Czech      uk  EN

Pět autobusů Van Hool pro OSLO s vodíkovým pohonem

Van Hool hydrogenbus

Belgický výrobce autobusů Van Hool dodal pro hlavní norské město Oslo pět autobusů s palivovými články. Autobusy byly oficiálně představeny zástupcům regionu Oslo – Akershus v květnu letošního roku, vlastní projekt začal již téměř před sedmnácti lety. Nyní již všech pět autobusů jezdí v ulicích hlavního norského města v rámci prezentačního projektu Vodíkové autobusy v Evropě.  Van Hool se dobře integroval do moderních environmetálních  technologií ve veřejné dopravě, na základě čehož také získal zakázku na pět již zmiňovaných autobusů v rámci mezinárodní nabídky RUTER/S v Oslu. Van Hool má již značné zkušenosti z dodávek autobusů s palivovými články pro Spojené státy.

Vodíkové autobusy Van Hool s kapacitou 37 sedících pasažérů mají délku 13 m, tři nápravy, troje dveře a sníženou podlahu ve dvou třetinách délky (low entry). Jsou vybaveny palivovými články, lithiovými bateriemi od kanadské společnosti Ballrd  Power a elektromotory Siemens. Autobus funguje na principech hybridních elektrických pohonů. Při brzdění a jízdě z kopce využívá kinetické energie i její rekuperaci, díky čemuž klesla spotřeba paliva, vodíku, přibližně na 30 kg za den.

Autobusy získaly evropské bezpečnostní certifikáty na základě náročných zkoušek, při testování bočního náklonu dosáhly až do 28°.  Všech pět autobusů je nasazeno na lince 81 A od Vestbanen  (západně od Osla) do Greverundu  vzdáleného 20 km.

Vodíková čerpací stanice společnosti Air Liquide v Rosenholmu produkuje 200 kg vodíku za den, technologií elektrolýzy vody na zařízení   Hydrogenics z Westerlo  z Belgie. Elektrickou energii pro výrobu vodíků dodává nepříliš vzdálená vodní elektrárna. Tím se uzavírá kompletní řetězec ekologického provozu z obnovitelných zdrojů se 100% čistým, bezemisním provozem!

zdroj, foto: Van Hool 

Video: Van Hool – hydrogenbus

 

 

 

 

 

 

Tématem aktuálních variant ekologických alternativních pohonů v hromadné dopravě se bude zabývat i mezinárodní veletrh EUROTRANS – sekce užitkových vozidel AUTOTEC. První vlaštovka v podobě českého autobusu s vodíkovým pohonem TriHyBus (původně s pracovním názvem  H2bus ) se objevila v září 2009 na zkušební lince v pravidelném provozu u společnosti NERABUS, patřící nyní pod skupinu Veolia Transport Česká republika.  První český autobus s vodíkovým pohonem byl vyvinut českými odborníky z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy.

text: Zdeněk Nesveda

 

 

Tagy: , , , , ,

Komentáře uzavřeny.