Perspektivní autobus IVECO se sériovou hybridní technologií pohonu představila v Čechách a na Slovensku společnost IRISBUS. Byli jsme u toho a přinášíme vám informace o projektu, který výrazně šetří pohonné hmoty a nepoškozuje životní prostředí. Hybridy jsou nové autobusy, s novou kulturou cestování vhodné pro naše města!
Hybridní CITELIS není již úplně horkou novinkou, jedná se autobus úspěšně vyráběný v sériích ve výrobním závodě IVECO Annonay ve Francii. Kompletní elektro výzbroj zajišťuje renomovaný výrobce hybridních technologií, britská společnost BAE Systems, která má na svém kontě více než 3.800 ks zabudovaných hybridních systému v autobusech po celém světě. Společnost IRISBUS eviduje od února 2011, kdy byl autobus uveden na trh, 203 objednávek a to již včetně realizovaných prodejů. Největší potvrzená výrobní zakázka je pro francouzský Dijon, kam IRISBUS dodá flotilu 102 hybridů, 41 v klasickém rozměru 12m a 61 kloubových s délkou 18m. Při prezentaci v Dopravním podniku měst Chomutova a Jirkova jsme měli možnost si vyzkoušet jízdu s krátkou verzí autobusu 12m.
IVECO vychází z osvědčené a vyzkoušené koncepce městského nízkopodlažního autobusu CITELIS se zástavbou hybridní sériové technologie BAE bez převodovky a úhlového pohonu. Samotný pohon zde stoprocentně obstarává pouze elektrická trakce. Vodou chlazený, vysokootáčkový elektromotor (10. 000 ot/min.) s integrovanou redukcí 4:1 dosahuje špičkového výkonu 175 kW (200 kW u kloubové verze). Motor při obráceném režimu, brzdění, plní funkce rekuperace. Pro pohon generátoru je použitý motor IVECO TECTOR 6 EVV o objemu 5.9 litrů s výkonem 220 kW. S motorem bez setrvačníku je generátor fixně propojen, ten mimo jiné zabezpečuje i funkci startéru a retardéru.
Důležitou součástí systému jsou lithio-ionové nano-fosfátové trakční baterie nové generace umístěné na střeše ještě s dalšími komponenty. Jedná se o 16 kontejnerů x 96 článků (1 536 ks). Baterie jsou podobné těm, které důvěrně známe z mobilních telefonů. Celková kapacita sestavy je 11kWh o napětí 635 V – 200 kW. Výrobce deklaruje použitelnou funkci baterií 6 -7 let, což je za předpokladu běžného užívání více než polovina celkové životnosti autobusu. Pokud jsou baterie dostatečně nabité, je v činnosti systém stop/start, který vypíná motor při brzdění a zastavování, kdy se využívá kinetické energie k její rekuperaci pro dobíjení baterií. Systém stop/start má také výrazný vliv na celkové snížení spotřeby. Motor se vypíná pouze za předpokladu, že je dostatečný provozní tlak vzduchu v brzdové soustavě. Autobus využívá k brzdění do 30% účinku elektrické energie, od 30 až do 100% se aktivují zároveň i brzdy konvenční, pneumatické.
Jízdní vlastnosti hybridního Citelisu jsou hodně podobné trolejbusu, autobus se dynamicky a plynule rozjíždí, zrychluje a aktivně brzdí. Spalovací motor pracuje převážně v režimu nízkých otáček, nezávisle na rychlosti a sešlápnutí pedálu akcelerátoru. Při plně nabitých bateriích maximum energie spotřebuje trakční elektromotor a asistence spalovacího motoru je potom minimální. Autobus může jet bez pomoci spalovacího motoru až do rychlosti 20 km/hod. V nouzovém režimu na elektrickou energii je schopen ujet samostatně až 3 km. Toto poměrně složité zařízení se velmi jednoduše ovládá, jízda s hybridem je příjemná i při pomalém pojíždění, kdy citlivě reaguje. Cestování je komfortní jak pro řidiče, tak i cestující, hladina hluku je až překvapivě nízká, do autobusu se nepřenáší žádné znatelné vibrace ani otřesy.
Sledované parametry u hybridů se převážně dotýkají ekonomiky provozu a úspory paliva. Jednoznačně však tyto hodnoty nelze paušálně určit, vždy záleží na lokálních podmínkách, v jakých je autobus provozován. Obecně však platí, že čím je členitější terén „s kopce do kopce“ s velkým množstvím zastávek, je provoz úspornější. K hybridům se v současné době upíná pozornost mnoha dopravců, kteří autobusy testují ve svých podmínkách. Testování pro zjištění skutečných hodnot by mělo však probíhat v delším časovém horizontu s dobře nastavenými parametry v různých podmínkách. Úspory se vykazují převážně v procentech v porovnání se shodným nebo podobným typem autobusu s klasickým spalovacím motorem. Hybridní Citelis vykazuje velmi nadstandardní parametry, úspory se blíží k hranici 30 – 35%, které deklaruje sám výrobce na základě vlastních testů, tyto hodnoty však potvrzuje také uznávaný certifikační úřad SORT („Standardized On-Road Test Cycles“) německé společnosti TÜV Süd.
Perspektiva rozšíření autobusů s hybridním pohonem záleží také na vůli, pochopení a rozhodnutí chtít změnit věci ve prospěch čistoty životního prostředí a kultury cestování ve veřejné dopravě. Konstruktéři věnují vymýšlení nových ekologicky šetrných technologií nesmírné úsilí. U nás však nové typy hybridních autobusů zelenou zatím nemají, v pravidelném provozu je téměř nikdo neprovozuje! Alternativní ekologické pohony jsou jedním z vážných témat nového veletržního projektu EUROTRANS. Otevírá se zde vhodný prostor k propagaci nových dopravních technologií v širším měřítku. Nabízíme vám zajímavou spolupráci při propagaci nových technologií, v rámci nového projektu.
Ekologická doprava, aktuální téma veletrhu EUROTRANS
Text, foto: Zdeněk Nesveda
IVECO CITELIS HYBRID FOTOGALERIE