cz  Czech      uk  EN

Iveco Bus: projekt ELLISUP – zajímavost roku 2013

Iveco Bus - ELLISUP

Na prestižní mezinárodní výstavě Busworld Kortrijk 2013 v říjnu loňského roku byl oficiálně představen nekonvenční koncept elektrobusu o standardní délce 12 m vyvinutý v rámci francouzského programu ELLISUP (viz foto). Tento futuristicky pojatý koncept přináší řadu velmi zajímavých inovací. Více než dva měsíce poté však odborné veřejností stále zůstávají nezodpovězené mnohé otázky k jeho technickým a provozním parametrům, k nimž jsou k dispozici jen velmi kusé a značně roztříštěné informace.

Iveco Bus - ELLISUP 1

ELLISUP, foto: Iveco Bus

Program ELLISUP probíhá od roku 2009 pod správou Francouzské agentury pro životní prostředí a hospodaření s energií  ADEME. Ta také poskytla dotaci 9,74 mil. € ze svého fondu pro demonstraci výsledků výzkumu. Program je řízen společností Iveco Bus. Projektový tým dále tvoří výrobní společnost Michelin – státní dopravce RATP provozující mj. městskou a příměstskou dopravu v pařížském regionu, energetická společnost EDF, Francouzská agentura pro atomový výzkum CEA, a organizace IFP Energies Nouvelles, IFSTTAR (Francouzský institut pro vědu a technologii pro dopravu, plánování, vývoj a sítě), ERCTEEL (zpracovatel obchodní a technické studie) a RECUPYL (specialisté na recyklace baterií). Ve středisku CEA v Grenoble a v Paříži proběhlo testování vozidla v provozních podmínkách.

Iveco Bus - ELLISUP 2

ELLISUP, foto: Iveco Bus

Plně elektrický koncept ELLISUP navazuje na modulární diesel-hybridní koncepci. Jeho charakteristickým rysem je – vedle nezvykle řešené karoserie – také elektrický pohon pomocí motoru zabudovaného přímo do kola, vyvinutý společností Michelin, který je používán u čtyř z osmi kol vozidla. Díky tomuto řešení lze podle výrobce zvětšit obsaditelnost elektrobusu oproti standardnímu autobusu o 10 % (podle jiných zdrojů až o 20 %) při současném zvětšení prostoru pro cestující, a tím zlepšit celkový jízdní komfort. Uvedený pohon zároveň podle výrobce snižuje hlučnost na 69 dB (pro srovnání, u elektrobusů SOR v Ostravě byla naměřena hlučnost 72 dB).

Jako zdroj energie slouží lithium-iontové baterie v kombinaci se superkapacitory, dobíjené během několika minut na konečné zastávce pomocí pantografu. Ve zkušebním středisku CEA byly takto dobíjeny výkonem 200 kW během pěti minut. Podle výrobce stačí jedno 4minutové nabití na 8km jízdu.

Koncept ELLISUP je vybaven i jinými zajímavými technologiemi. Je jimi především bezpečnostní systém, zahrnující stereoskopické kamery a analyzátor obrazu, který detekuje pohyb lidí a vozidel v okolí autobusu a včas reaguje výstražným signálem. K jeho příslušenství patří i adaptivní nepřímé LED osvětlení.

Předpokládá se, že celoživotní náklady tohoto elektrobusu se budou pohybovat mezi dieselovým autobusem a trolejbusem.

S politováním lze konstatovat, že odborná veřejnost prozatím nemá k dispozici jeden spolehlivý informační zdroj, který by jí souhrnně představil hlavní technické a provozní parametry tohoto velmi zajímavého konceptu. Rovněž některá tvrzení o významném inovačním počinu plně elektrického autobusu s neomezeným dojezdem, která jsou s tímto konceptem spojována, mohou působit jako zavádějící.

Jak patrno ze studie „E-mobilita v MHD“ a z dalších článků v naší rubrice Elektromobilita, elektrobusy zaznamenávají významný rozvoj již od počátku dvoutisících let. Průlomový je tedy jistě nezávislý pohon kol a konstrukční řešení vozidla. Nikoli však elektrobus jako dopravní prostředek ani koncepce průběžného dobíjení, například právě pomocí pantografu, které je již dnes bez problémů provozováno u elektrobusů Siemens/Rampini ve Vídni (viz výše uvedená studie) a zkouší se i jinde ve světě, například v Sao Paulu. Také kombinace baterií a superkapacitorů je již úspěšně zkoušena například u českého projektu TriHyBus, nebo u diesel-hybridního autobusu Škoda H12.

Celý článek zde

Uveřejněno v rámci partnerské spolupráce s portálem Proelektrotechniky cz

logo proelektrotecniky OK

BusPress : Rubrika elektrobusy zde

 

Komentáře uzavřeny.