cz  Czech      uk  EN

EUROTRANS – DEJME ŠANCI ELEKTROBUSŮM!

Elektrobusy budou s největší pravděpodobností perspektivní alternativou ve veřejné dopravě.  Veletržní projekt EUROTRANS Veletrhů Brno připravuje program na podporu rozvoje elektrobusů v Čechách a na Slovensku „DEJME ŠANCI ELEKTROBUSŮM“. Akce má upozornit na nutnost omezování spotřeby fosilních paliv, hledání nových alternativních zdrojů energie a uvádění elektromobilů do reálného provozu.  Do projektu se má možnost zapojit kdokoliv, výrobci elektrobusů, dopravci, organizátoři dopravy, investoři, akademická obec. BusPress, dopravní magazín, oficiální mediální partner veletržního projektu EUROTRANS, bude od počátku nového roku uveřejňovat veškeré informace o nových elektrotechnologiích ve veřejné dopravě. Za „elektrobusy“ můžeme ovšem považovat i autobusy s hybridním pohonem a trolejbusy.

Elektrobus SOR na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v roce 2012  foto: Zdeněk Nesveda

Vyvrcholením celé akce bude mezinárodní veletrh EUROTRANS, kde bude vytvořeno příznivé klima pro prezentaci autobusů a vozidel s elektrickým pohonem. Veletrh počítá s interaktivním programem jak v uzavřených halách, tak i na volných plochách, kde bude možnost nové autobusy vyzkoušet, testovat a předvádět. Pro odborné programy budou připraveny dobré technické podmínky v konferenčních prostorách výstaviště.

Korejský elektrobus HFG – Hanuk Fiber Co Ltd (HFG) a Hyundai Heavy Industries Co Ltd

Inspirace ve světě a dobré příklady, které táhnou 

V mnoha městech, hlavně mimo Evropu, jsou již elektrobusy samozřejmou součástí veřejné městské dopravy. Takovým typickým příkladem je jihokorejský Soul, kde se rozhodli, že do roku 2020 vymění polovinu všech autobusů. 3 800 klasických autobusů nahradí nízkopodlažními elektrobusy, druhou polovinu budou tvořit autobusy s hybridním pohonem. Plně elektrické autobusy HBF z peněz vlády vyvinuly domácí korejské firmy Hanuk Fiber Co Ltd (HFG) a Hyundai Heavy Industries Co Ltd.  Vyznačují se nižší celkovou hmotností až o 25% v porovnání s klasickým autobusem díky použití kompozitních materiálů při stavbě karosérie.  Výrobce avizuje dobu rychlonabíjení 20 minut s následným dojezdem až 120 km a maximální rychlost až 100 km/h. Pokud se do roku 2020 podaří naplnit cíle vlády, předpokládá se snížení skleníkových plynů o 140 000 t ročně a o 800 t oxidů dusíku (NOx) a 350 t uhlovodíků.  V současné době je v pravidelném provozu v Soulu na šesti linkách více než čtyřicet elektrobusů HFG.

Korejský elektrobus HFG – Hanuk Fiber Co Ltd (HFG) a Hyundai Heavy Industries Co Ltd

Korejský elektrobus HFG – Hanuk Fiber Co Ltd (HFG) a Hyundai Heavy Industries Co Ltd

VIDEO E BUS HFG

Možná by stálo za to položit si otázku, zda něco podobného by bylo možné vybudovat i u nás. Určitě ano, pokud budeme chtít a budeme mít dostatek vůle. Program„DEJME ŠANCI ELEKTROBUSŮM“ na brněnském veletrhu EUROTRANS bude podobným mimořádným projektům skvělou inspirací.

text: Zdeněk Nesveda

použité materiály:  Seoul.go.kr

 foto: Hanuk Fiber

BusPress – o elektrobusech jsme napsali – klikněte a víte!

WWW. EUROTRANS

 

 

 

Tagy: , , , , ,

Komentáře uzavřeny.