O elektromechanickém setrvačníku, jakožto netradičním zásobníku energie, vyvinutém britskou firmou GKN Hybrid Power (dříve Williams Hybrid Power), psal portál www.proelektrorechniky.cz již v lednu 2013. Touto technologií bude nyní vybaveno třináct patrových autobusů Volvo B5 britské dopravní společnosti Go North East. Na začátku září 2014 obdržela severoanglická města Newcastle a Sunderland od britské vlády dotaci pro spolufinancování tohoto projektu.
Základem technologického řešení s elektromechanickým setrvačníkem, které výrobce dodává pod značkou Gyrodrive, je speciálně konstruovaný rotor z kompozitních materiálů o velmi vysokých otáčkách s velkou setrvačností. Přebytečná elektrická energie vznikající při brzdění roztáčí setrvačník, který tak vlastně funguje jako indukční elektromotor. Jeho mechanická energie se pak zpětně přemění na elektrickou a setrvačník začne fungovat jako generátor, dodávající elektřinu do trakčních motorů nebo do pomocných zařízení (například osvětlení). Na rozdíl od tradičních řešení zde tedy chybí mechanické propojení mezi vozidlem a setrvačníkem.
Součástí dodávaného systému Gyrodrive je setrvačníkové zařízení, 64kW elektromotor a převodovka. Živostnost celého systému odpovídá životnosti autobusu, takže se nepředpokládá v mezidobí jeho výměna.
Při instalaci na autobusech pro Go North East, která bude probíhat od března 2015, se předpokládá úspora paliva více než 20 %, tedy srovnatelná s provozem diesel-hybridních autobusů (viz studie „E-mobilita v MHD“).
Tento projekt představuje investici o celkové výši téměř 1,2 mil. liber (cca 42 mil. Kč), financované z cca 40 % z výše uvedených vládních dotací a ze zbývajících 60 % vlastními prostředky dopravce.
Smlouvu na dodávku 500 systémů Gyrodrive zároveň uzavřela GKN Hybrid Power s britskou dopravní skupinou Go-Ahead, která se ji chystá využít v provozu svých autobusů v různých městech Velké Británie.
Uveřejněno ve spolupráci s portálem www.proelektrotechniky.cz