Společnost Volvo jako dodavatel plug-in hybridních a odnedávna též plně elektrických autobusů sleduje koncepci průběžného dobíjení pomocí pantografové konzole, ukotvené ve stojanu (podrobnosti viz studie „E-mobilita v MHD“) . Volvo zde vystupuje jako konečný dodavatel celého systému vozidlo-infrastruktura, přičemž pro dodávky nabíjecích zařízení využívá renomované světové výrobce Siemens a ABB. Nabíjecí stanice Siemens již byly našim čtenářům představeny např. v souvislosti s plug-in hybridními autobusy v Hamburku nebo elektrobusy v Göteborgu. Jak byla v říjnu 2015 informována odborná veřejnost, pro elektrobusy v Lucemburku budou používány nabíjecí stanice shodné koncepce, tentokrát od ABB, dodávané na trh pod obchodní značkou Terra XB.
Stanice Terra XB je typově řešena jako čtyřpólová dobíjecí konzole pantografového typu, výsuvná z pevného pylonu na ližinové kontakty ve střeše autobusu. Pro dobíjení plug-in hybridních autobusů Volvo má tyto základní výkonové parametry:
- vstupní napětí: 400 V AC (±10 %), 50/60 Hz (±2 Hz);
- výstupní napětí: 0 – 750 V DC;
- maximální přenášený výkon: 150 kW do plug-in hybridního autobusu, možnost 300 kW do plně elektrického autobusu.
Nabíjecí stanice používá standard CCS2/Combo2. Komunikace dobíjecí stanice s vozidlem probíhá pomocí wi-fi sítě. Řešení vyhovuje standardům ISO 15118-1:8 (komunikační rozhraní vozidlo-síť) a ČSN EN 61851-23 (stejnosměrné nabíjecí stanice elektrických vozidel). Výška nabíjecího zařízení nad zemí složeného/vysunutého pro plug-in hybridní autobusy Volvo činí 4,6 m/3,0 – 3,2 m. Nabíjecí stanice Terra XB je nabízena na trhu nejen jako součást celkové nabídky Volvo, ale i samostatně. Ačkoliv celková koncepce těchto čtyřpólových nabíjecích stanic od obou výrobců, Siemens a ABB, musí být z principu shodná, je i zde prostor pro individuální řešení.
ABB dodává stanice Terra XB v modulárním designu s moduly o nabíjecím výkonu 150 kW, umožňujícím použít výkony 150 kW, 300 kW nebo 450 kW. Výstupní napětí se může pohybovat v rozmezí 400 – 800 V DC a výstupní proud max. 200 A (na 150kW modul). Stanice se vyrábějí v provedení pro venkovní i vnitřní použití. Standardně pracují v rozmezí teplot –10 až +45 °C, na vyžádání je lze upravit pro provoz v mrazech až –30 °C. Stanice lze navzájem propojit do sítě, kde spolu komunikují po Ethernetu.
Tato dobíjecí stanice byla poprvé oficiálně představena na veletrhu Busworld 2015 v říjnu 2015. Pro projekt v Lucemburku, který bude její první aplikací v běžném provozu, budou dodány čtyři tyto dobíjecí stanice. Na linkách MHD budou zásobovat elektrickou energií šest plug-in hybridních autobusů Volvo. Průměrná doba dobíjení je předpokládána cca 4 – 6 minut, podobně jako například u zmíněného provozu v Hamburku. Začátek provozu je plánován na rok 2016. Předpokládá se, že tato elektrifikace sníží spotřebu paliva ve srovnání s dieselovými autobusy o cca 75 %.
Nabíjecí stanice Terra XB a možnosti jejich financování budou prezentovány rovněž na připravované konferenci Elektrické autobusy pro město IV .