V souvislosti s dohodou mezi polským výrobcem autobusů Solaris Bus&Coach a kanadským výrobcem palivových článků pro těžká vozidla Ballard informoval portál www.proelektrorechniky.cz letos v únoru o nové koncepci palivočlánkového autobusu Solaris, připravovaného pro Hamburk. Koncem července 2014 obdržel výrobce objednávku na dva tyto 18m palivočlánkové elektrobusy typu Solaris Urbino 18,75 electric, vybavené trakční výzbrojí Vossloh Kiepe a palivočlánkovým modulem nové generace Ballard FCvelocity®-HD7, pro hamburského dopravce Hamburger Hochbahn AG.
Koncepci tohoto autobusu představil Solaris (viz obrázek) semináři „Elektrické autobusy pro město II“ v březnu 2014. Zatímco u dnes obvyklých palivočlánkových autobusů tvoří palivový článek hlavní zdroj energie, přičemž u nové generace autobusů je pro efektivnější hospodaření s energií doplňován bateriemi (viz též studie „E-mobilita v MHD“), palivočlánkové autobusy Solaris budou konstruovány jako elektrobusy s bateriemi na konstrukční platformě Solaris a palivový článek bude sloužit jako zařízení pro prodloužení dojezdu. Trakční baterie budou dobíjeny přes noc ze zásuvky. Díky palivočlánkovému modulu a 120kW trakčním bateriím bude mít tento elektrobus denní dojezd na jedno nabití a naplnění nádrže 250 km.
Trakční výzbroj Vossloh Kieppe zahrnuje mj. 240kW motor a energetický management.
FCvelocity®-HD7 představuje novou generaci palivočlánkových modulů Ballard, speciálně určených pro aplikace v autobusech. Tento modul bude rovněž testován na amerických palivočlánkových autobusech New Flyer, jejichž předchozí generace má za sebou úspěšné výsledky v kanadském Whistleru.
Jeho předchůdce, FCvelocity®-HD6, je charakteristický modulární stavbou o výkonu 75 nebo 150 kW při proudu 300 A a napětí 230–365 V v prvním případě a 465–730 V ve druhém případě. Palivem je čistý vodík o tlaku 350 barů (35 MPa).
Uveřejněno v rámci partnerství s portálem PROELEKTROTECHNIKY.CZ