Prvním plně automatickým metrem v „nových“ zemích EU se stala linka 4 metra v Budapešti, jejíž provoz byl slavnostně zahájen na konci března 2014. Linka je dlouhá 7,4 km a je v celé délce vedena raženými tunely. Provoz vlaků bude probíhat bez zásahu strojvedoucího, jehož přítomnost ve vlaku bude zpočátku z „psychologických“ důvodů zastupovat vlakový průvodčí v čelní kabině. Předpokládá se, že po roce zkušebního provozu bude jeho stanoviště odstraněno a vlaky budou dále provozovány jako plně bezobslužné.
Dodavatelem zabezpečovacího zařízení je Siemens – výrobce ani jiné informační zdroje nicméně nespecifikují technologii automatického provozu. Tou může být zabezpečovací zařízení typu CBTC, které Siemens dodává pod obchodním označením Trainguard MT a osvědčilo se již u mnoha projektů ve světě, například ve francouzském Rennes. Mnohem pravděpodobněji, jak lze vyrozumět i z popisu na níže uvedených oficiálních stránkách tohoto projektu, však půjde o vývojově starší technologii Siemens pracující na principu kolejových obvodů a pevných oddílů, použitou například pro bezobslužné metro s technologií Siemens v Norimberku.
Předpokládá se provozní interval mezi vlaky 2–3 minuty ve špičkách a 5–10 minut v sedlech. Maximální rychlost vlaku je 70 km/h.
Metro není vybaveno nástupištními stěnami. O včasné varování před pádem osob a věcí do kolejiště se stará bezpečnostní zařízení pracující na principu infračervených paprsků. Na příjezd vlaku upozorňuje blikající LED pruh na hraně nástupiště.
Celý projekt byl financován z 80 % státem a z 20 % městem Budapešť. Ze 40 % se na něm podílely zdroje EU.
redakce ProElelektrotechniky cz
Foto © Railway Gazette International
Další informace zde a také zde