Český elektrobus SOR bude jezdit na lince 216, kde si ho budou moci Pražané zdarma vyzkoušet od 7. do 11. února 2014. Ve čtvrtek 6. února zástupci výrobce a Dopravního podniku hl. m. Prahy představili elektrický, bateriový autobus novinářům a BusPress byl u toho. V pořadí již devátý vyrobený elektrobus z Libchav absolvoval premiérové představení v Polsku na veletrhu autobusů TRANSEXPO v Kielcích následně, hned potom na světovém veletrhu BUSWORLD 2013 v belgickém Kotrijku, odkud se vydal na testovací jízdu „Europatour“ po Nizozemsku a Německu. Další veletrh, na kterém se představil, byl Czechbus v Praze, odkud opět zamířil do Německa, spanilou jízdu zakončil po dvou měsících 23. Listopadu 2013 v německém Landshutu. Nyní je opět na skok v Praze a opět se vrací do Německa k dalším testovacím jízdám.
Elektrobus SOR EBN 8, foto: Zdeněk Nesveda
Česká společnost SOR zahájila sériovou výrobu elektrobusů
Jedná se již druhou generaci elektrobusů SOR, na první pohled od svých předchůdců se liší novým svěžím designem, který navrhnul architekt Patrik Kotas. Nastal nyní významný pozitivní zlom ve výrobě autobusů s čistě elektrickým pohonem v Čechách. Společnost SOR na konci roku 2013 zahájila sériovou výrobu elektrobusů, prvních pět jedenáctimetrových autobusů EBN 11 bude směřovat do Ruska pro moskevskou distribuční společnost elektrické energie, která v rámci pilotního programu začne dopravovat zaměstnance z okrajových oblastí do centra Moskvy. Dodávka se uskuteční již prvním čtvrtletí roku 2014. Dalších pět elekrobusů SOR vyrobí pro slovenské Košice, které předá ve 3. čtvrtletí 2014. Hlavním dodavatelem elektrických částí těchto vozů je společnost Cegelec Praha, a.s.
Praha testováním dalšího elektrobusu jasně deklaruje svůj dlouhodobý cíl, a to odlehčit městu po dopravní stránce a postupně zavádět ekologický způsob dopravy na vybraných linkách. „Závislost na ropných palivech je třeba trvale snižovat a elektřina se dá získat i z obnovitelných zdrojů. Po zkouškách celo-elektrického vozidla s průběžným dobíjením nyní rádi vyzkoušíme další odlišný typ,“ uvádí k novému testování technický ředitel DPP Jan Šurovský.
Obchodní ředitel společnosti SOR Jindřich Chudý, foto: Zdeněk Nesveda
Obchodní ředitel společnosti SOR s.r.o. Jindřich Chudý k testování elektrobusu v Praze sdělil: „Před lety jsme již tento elektrobus v pražském provozu zkoušeli, bylo to však pouze na jeden den. Současné testování tak lépe ukáže, jak naše vozidlo dokáže obstát v porovnání s konkurencí.“ Jeho slova doplnil obchodní ředitel společnosti Cegelec Praha a.s. Zdeněk Vytouš: „Elektrobusy jednoznačně přispívají ke snížení emisí ve městě a jsou vhodné na linky, které jsou méně kapacitně vytížené. Cílem zkušebního provozu bude ověřit jízdní vlastnosti v pražském kopcovitém terénu.“
Obchodní ředitel společnosti Cegelec Praha a.s. Zdeněk Vytouš, foto: Zdeněk Nesveda
Rozdíl oproti předchozímu modelu, který DPP otestoval v pražských podmínkách na konci ledna tohoto roku, je především v konstrukci a způsobu dobíjení. Elektrický pohon tvoří vodou chlazený asynchronní šestipólový trakční motor o výkonu 120–180 kW/400 VAC a trakční polovodičový měnič Cegelec. Oba jsou spolu s Lithium/Iontovými akumulátory o kapacitě 300 Ah umístěny v zadní části vozidla. Nabíjení se provádí prostřednictvím třífázové zásuvky ze zdroje napětí 3 x 400 VAC.
Spotřeba elektrické energie na 100 km je 0,7 až 0,9 kWh. Elektrobus SOR EBN 8 lze dobíjet pomocí běžné zásuvky 400 V. Nabíjení akumulátorů trvá přibližně jednu až osm hodin, podle zvoleného způsobu dobíjení (rychlonabíjení – pomalé nabíjení). Pro lepší představu, jedna hodina nabíjení znamená 25 ujetých km. Výrobcem udávaný standardní dojezd by měl v městském provozu být cca 150 až 180 kilometrů.
Testování vozidel na elektrický pohon od různých výrobců umožní DPP vybrat spolehlivé vozy. Technický ředitel DPP Jan Šurovský na závěr doplnil: „Aktuálně máme od třetího výrobce avizovanou další nabídku ke zkouškám elektrobusu. Je zřejmé, že před jakýmkoliv rozhodnutím musí proběhnout dlouhodobé zkoušky a jejich podrobné vyhodnocení.“
Elektrobus SOR EBN 8, foto: Zdeněk Nesveda
Základní technické parametry elektrobusu SOR EBN 8:
Délka – 8 000 mm
Šířka – 2 525 mm
Výška – 2 920 mm
Rozvor náprav – 3 950 mm
Kapacita – 51 cestujících (z toho 16 sedících)
Celková hmotnost – 12 700 kg (maximální hmotnost 16 500 kg)
Maximální konstrukční rychlost je 80 km/h.
Snaha je významně zlepšit životní prostředí ve městě a snížit závislost dopravy na fosilních palivech vede k postupnému využívání elektrických vozidel i v oblastech, které bývaly obsluhovány pouze autobusy se spalovacími motory.
Z tiskové zprávy Dopravního podniku hl. m. Prahy a společnosti SOR Libchavy
Elektrobus SOR EBN 8, foto: Zdeněk Nesveda
Setkání elektrobusů SOR v Praze, foto: Zdeněk Nesveda
Shodou okolností se v Praze také objevil starší model elektrobus SOR EBN 10,5 ( slovenský skibus z Vysokých Tater), který se vracel z testovaní v Mariánských Lázních, kde v současné době zástupci města hledají řešení, co si počít ze zastaralým trakční trolejbusovým vedením, zda investovat do modernizace trolejbusové dopravy, nebo se vydat cestou plně elektrických autobusů s bateriovým pohonem. Oba autobusy si zástupci médií měli možnost prohlédnout při neplánovaném setkání ve vozovně v Řepích.