Elektrobusy – nový výrobní program společnosti Ekova Electric
Ostravská společnost Ekova Electric a.s. se velmi výrazným způsobem začíná prosazovat na západoevropském trhu s novým výrobním programem elektrobusů. První prototyp svého plně elektrického bateriového autobusu Electron 12 představila Ekova Electric na světovém veletrhu Busworld v belgickém Kortrijku v říjnu 2015. Nový Electron si měla možnost prohlédnout i česká veřejnost hned vzápětí nato na veletrhu CZECHBUS v Praze. V květnu letošního roku jsme se zúčastnili konference „SMART CITY V PRAXI 2016“ v Brně a tady jsme si jízdní vlastnosti nového elektrobusu sami vyzkoušeli.
Přijali jsme pozvání předsedy představenstva společnosti Ekova Radoslava Hanzelky a do ostravského závodu jsme se vydali prohlédnout si výrobu českých elektrobusů Electron. Electron se nabízí ve dvou základních rozměrech 12m a 18m v kloubovém provedení. Výrobek se liší ve dvou verzích způsobu pohonu, buď s centrálním elektromotorem s přenosem síly kardanovým hřídelem, nebo se dvěma elektromotory umístěnými v nápravě od renomovaného výrobce Ziehl Abegg.
Dynamický růst výroby
Uplynula až neuvěřitelně krátká doba od prvního představení elektrobusu na podzim 2015 v belgickém Kortrijku a prvních pět hotových elektrobusů si převzal německý soukromý dopravce v kraji Hohenlohe již na počátku dubna 2016. Při naší poslední návštěvě ve výrobním závodě Ekova jsme byli svědky dokončovacích prací na další pětici „švédských“ elektrobusů, které doplní veřejnou dopravu ve městě Umea. Všech dvanáct nízkopodlažních vozů Electron, vyrobených do současné doby, dva prototypy a deset elektrobusů určených pro běžný provoz zákazníkům, je ve standardním provedení 12 m. Nyní však již také byla zahájena výroba dvou kloubových elektrobusů, dlouhých 18m, které si švédský dopravce převezme na podzim letošního roku. Svařené části skeletu kloubových autobusů jsme si prohlédli na výrobní lince. Zatím jsme z pochopitelných důvodů více informací o těchto autobusech od výrobce nezískali, jenom snad jedna zajímavost, elektrické kloubové autobusy budou mít poháněné dvě nápravy, druhou a třetí s uložením elektromotorů v kolech od firmy Ziehl Abegg. Elektrobusy s určením do severského podnebí mají zesílenou izolaci, dvojité zasklení, výkonnější topení a všechny jsou vybaveny klimatizací. Rychlost doby uvedení nových elektrobusů do provozu od prvního představení je až neuvěřitelná, zvláště když všechny vyrobené ostravské vozy zamíří na nejvyspělejší trhy v západní Evropě.
Byli svědky dokončovacích prací na další pětici „švédských“ elektrobusů, foto: Zdeněk Nesveda
Byli svědky dokončovacích prací na další pětici „švédských“ elektrobusů, foto: Zdeněk Nesveda
Ekova vsadila na zkušenosti a individuální přístup k zákazníkům
Ekova není v oprávárenství a výrobě elektrických vozidel žádným nováčkem, firma byla založena na počátku roku 2011 jako stoprocentní dceřiná společnost Dopravního podniku Ostrava, vyčleněním jeho části. Společnost Ekova však pouze navázala na dlouholetou úspěšnou tradici opravárenského závodu, který vzniknul již v roce 1969 v Ostravě-Martinově. Ekova na výrobě úplně prvních elektrobusů spolupracovala s firmou SOR, které Dopravní podnik Ostrava úspěšně provozuje již od roku 2011. Jednou z velkých předností výrobce je obrovská flexibilita a individuální přístup ke každému zákazníkovi. Vyplývá to z charakteru zakázek, které jsou u Ekovy pokaždé naprosto rozdílné. Podle slov pana Marka Krále, manažera marketingu a obchodu, který nás výrobou provázel, důležitou roli v kvalitě sehrávají mimo jiné také zakořeněné zvyklosti a znalosti dlouholetých zaměstnanců. V Ekově není úplně nezvyklým jevem, že se zde potkáváme se zaměstnanci pokračující generace, kdy řemeslo přechází z otce na syna. Příkladná kvalita je jedním z důvodů, proč je Ekova tak úspěšná u zahraničních odběratelů, příkladem jsou námi zmiňované elektrobusy Electron s určením do Německa a Švédska.
Byli svědky dokončovacích prací na další pětici „švédských“ elektrobusů, foto: Zdeněk Nesveda
Byli svědky dokončovacích prací na další pětici „švédských“ elektrobusů, foto: Zdeněk Nesveda
Vysoká kvalita použitých materiálů
U elektrobusů se počítá se zvýšenou dobou životnosti, větší než například u dieselových autobusů, podobně jako tomu je u trolejbusů nebo tramvají. Proto je důležité přizpůsobit technologii výroby a použité materiály tak, aby karoserie vozidla dosáhla životnosti alespoň 20let bez nutnosti zásadních oprav. Pan Marek Král nás provází celou výrobou, ukazuje nám jednotlivé operace. Ekova vsadila na pevný robustní skelet, klec je svařená z nerezové oceli a potažená lehkými vícevrstvými sendvičovými panely DIBOND s mimořádně příznivými izolačními vlastnostmi. Na přední a zadní panel karosérie je použitý sklolaminát, skořepina střechy je vyrobená z polyesterového plastu PECOLIT. Baterie jsou umístěné v klecích, část na střeše a část v zadním prostoru v interiéru, kde u nízkopodlažních autobusů je umístěný obvykle motor. Výhodou takového řešení je, že se nezmenšuje vnitřní prostor pro cestující. Na obklady interiéru stěn a stropních částí jsou použity lehce omyvatelné světlé materiály. Na podlaze je použitý vysoce kvalitní materiál Altro Transflor dodávaný firmou ANVI TRADE, u kterého se předpokládá, že vydrží po celou dobu životnosti vozidla. Základ konstrukce ostravského elektrobusu vychází z koncepce autobusů nám všem dobře známé značky TEDOM, které se v převážné míře vyráběly s pohonem na stačený zemní plyn CNG. Ekova v zásadách vlastního know-how do osvědčených kvalitních podvozku aplikuje elektrickou výzbroj a také zde představuje vlastní nezaměnitelnou podobu v nápaditém, nepřehlédnutelném designu. Je důležité také zmínit, že topení v elektrobusech Electron je elektrické, vodní a 100% ekologické. Radoslav Hanzelka říká: „Vyvinuli jsme výrobek technicky naprosto konkurenceschopný, a dovolím si tvrdit, že v mnoha směrech i předčíme naši konkurenci“. Radoslav Hanzelka nám také prozradil, že počítají s výrobní kapacitou až padesát elektrobusů ročně.
Co nás vyloženě zaujalo
Úplně poprvé máme možnost se naživo seznámit s elektrickým pohonem umístěným přímo v zadních kolech. Electron využívá hnacího modulu ZAwheel v nápravě od firmy Ziehl Abegg. Jedná se o pohon s integrovanými, vodou chlazenými elektromotory bez převodovky, zabudovanými do zadních nábojů kol. Takový způsob řešení je na rozdíl od běžného umístění elektromotoru sice o něco dražší, ale přináší s sebou hned několik jednoznačných výhod. Šetří místem, středová ulička mezi koly může být široká až 880 mm, větší je také celkový prostor pro cestující a v neposlední řadě je autobus ještě daleko tišší v celém prostoru v interiéru. Jak hodně tichý je Electron jsme měli možnost zjistit v Brně na výstavě Amper v areálu výstaviště, kde jsme si vyzkoušeli jeho jízdní vlastnosti. Pomineme-li zmiňované technické vlastnosti, má nový Electron konkurenční výhodu i v mimořádně povedeném designovém ztvárnění a vzdušném, světlém a prostorném provedení interiéru, který cestujícím přináší maximální komfort srovnatelný s autobusy světových značek. To jsou také vlastnosti, které hrají čím dál tím častěji významnou roli při výběru vozidel pro začleňování do moderních urbanistických celků v rámci nových komplexních studií obnovy měst.
Electron využívá hnacího modulu ZAwheel v nápravě od firmy Ziehl Abegg, foto: Zdeněk Nesveda
Electron využívá hnacího modulu ZAwheel v nápravě od firmy Ziehl Abegg, foto: Zdeněk Nesveda
Několik slov na závěr
Nepopíráme, že jsme příznivci elektromobility ve veřejné dopravě, a o to více nás těší, že můžeme být u toho, kdy vzniknul nový český výrobek, který je plně konkurence schopný a významně se začíná prosazovat na evropském trhu. Elektřina je zdrojem energie pro budoucnost v dopravě, tak jak se samozřejmostí vnímáme elektřinu na železnici, v metru, nebo tramvajích, budou pro nás v budoucnu samozřejmé i elektromobily a elektrobusy. Elektrické pohony zatím zcela jistě v nejbližší době úplně nenahradí vozidla se spalovacími motory, ale procento poměru klasických autobusů a elektrobusů, mezi které můžeme počítat i trolejbusy, se určitě postupně začne měnit.
Ekova Electric je vůči nám mimořádně vstřícná v poskytování informací. Dohodli jsme se s vedením společnosti, že budeme další cesty inovativního projektu českých elektrobusů i nadále sledovat a zprávy uveřejňovat v nové rubrice EKOVA na portálu BusPress.
Technické parametry Ekova Electric 12 – ZDE : EKOVA ELECTRON 2016 – technické parametry
Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům
DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ
CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU
TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ
KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ
ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ