Začátkem prosince vyjely do připravovaného provozu na lince 69 londýnské městské dopravy první dva již dříve avizované patrové plug-in hybridní autobusy s průběžným dobíjením pomocí indukční technologie. Jejich provoz je součástí evropského projektu ZeEUS, do něhož je mj. zapojena i Plzeň.
Demonstračním vozidlem v Londýně viz foto je diesel-hybridní autobus Alexander Dennis Enviro400H E400. Je to 10,2m patrový autobus, ve dvoudveřové verzi o kapacitě 62 sedících. K pohonu slouží hybridní systém BAE Systems HybriDrive, zahrnující zejména 120kW elektromotor, doplněný o 140kW generátor s permanentními magnety (195 kW špičkový výkon) a energetický management. Generátor je poháněn čtyřválcovým motorem Cummins kategorite Euro 6 o výkonu 138 kW a objemu válců 4,5 l. Jako zásobník energie slouží 61kWh lithium-iontové baterie, umožňující během 20hodinového denního provozu jet až 80 % v plně elektrickém módu.
Autobusy jsou provozovány na 11 km dlouhé lince č. 69 mezi stanicemi Canning Town Bus Station a Walthamstow Central Bus Station.
Pro průběžné dobíjení je autobus vybaven systémem indukčního dobíjení IPT® od Conductix-Wampfler, úspěšně zkoušený v Británii od začátku letošního roku na elektrických midibusech v Milton Keynes a od roku 2003 provozovaný na elektrobusech v italském Turíně (viz studie „E-mobilita v MHD“). Zde je to vůbec poprvé, co je tento nabíjecí systém použit u patrového autobusu. Při průměrné výšce londýnského patrového autobusu cca 4,4 m (nehledě na konstrukci jeho karoserie a těžiště vozidla) si lze ostatně těžko představit jiný způsob průběžného dobíjení než spodní. Přitom indukční dobíjení je již odzkoušené v různých pilotních i rutinních provozech, zatímco nedávno představené kontaktní spodní dobíjení typu Alstom SRS má prozatím jedinou provozní aplikaci u tramvají v Nice a na svoje uplatnění u elektrobusů teprve čeká.
Stanice pro průběžné dobíjení jsou umístěny na obou konečných zastávkách. Průběžné dobíjení v Londýně pracuje s nabíjecím výkonem 100 kW. Vozidla jsou vybavena pozičním systémem Geo-Fencing, který umožňuje jejich přesné zastavení nad nabíjecí deskou.
Kromě průběžného nabíjení používají autobusy také pomalé zásuvkové nabíjení přes noc v garáži.
Partnery demonstračního projektu v Londýně jsou výše uvedení výrobci spolu s dopravcem Tower Transit a s organizacemi Transport Research Laboratory a Transport & Travel Research Ltd. monitorujícími průběh zkoušek. Jeho hlavním cílem je otestovat funkčnost zvolené technologie pohonu a nabíjení systému a dojezdovou vzdálenost na plně elektrický pohon.