V kanadském městě Edmontonu probíhá od začátku července 2014 testovací provoz dvou elektrobusů BYD městského dopravce ETS na linkách MHD. Provoz probíhá v rámci projektu ETS Stealth. Jak město oznámilo na konci listopadu 2014, je tento projekt natolik úspěšný, že město plánuje rozšířit park elektrobusů tak, aby tvořily většinu vozového parku městských autobusů. Elektrobusům je v této souvislosti dávána přednost nejen před dieselovými autobusy, ale také před alternativním pohonem na CNG.
Název projektu (i samotných autobusů) ETS Stealth (česky „tajnost“ nebo „nenápadnost“) není náhodný. Provoz elektrobusů probíhá tak, že jezdí „v utajení“ na různých městských autobusových spojích. Jeho cestující mohou cestovat zdarma, pokud se zúčastní zákaznického průzkumu a vyplní dotazník.
O 12m elektrobusech BYD od čínského výrobce BYD Co. Ltd. jsme na našem portále psali například v souvislosti se zkušebním provozem v Ostravě. Je to příklad obchodně úspěšného, tzv. „nočního“ elektrobusu, tj. elektrobusu dobíjeného pouze přes noc a vybaveného dostatečně velkou kapacitou baterií pro celodenní provoz. K jeho pohonu slouží 2 AC synchronní motory BYD TYC90A integrované do nábojů zadních kol, každý o jmenovitém výkonu 75 kW a maximálním příkonu 90 kW. Jako zásobník energie slouží Fe baterie (využívající sloučenin lithia, železa a fosforu) o kapacitě 324 kWh/600 Ah, rozmístěné ve dvou sloupcích nad předními koly, v zadní části autobusu a na střeše. Tyto baterie dávají elektrobusu v městském provozu garantovaný dojezd 250 km, což se potvrdilo i při zkušebním provozu v Ostravě.
Tento dojezd je samozřejmě na úkor přepravní kapacity. Při své délce 12 m nabízí dvoudvéřová verze v Edmontonu, shodná s elektrobusem BYD v Ostravě, přepravní kapacitu 54 míst v různém poměru sedící/stojící, čili jen o dvě místa více než 8m e-bus SOR a zhruba o třetinu méně než standardní 12m městský autobus. Hmotnost baterií a omezená kapacita se pak promítají do jednotkové spotřeby energie na místokilometr (viz podrobnosti výše uvedeného testovacího provozu v Ostravě).
Město Edmonton nicméně oceňuje především provozní přednosti elektrického pohonu, jako je snadná údržba a nízké provozní náklady. Oproti srovnatelnému autobusu s dieselovým motorem nebo motorem na CNG předpokládá dopravce průměrnou roční úsporu provozních nákladů ve výši 36 000 kanadských dolarů (cca 700 000 Kč) na vozidlo.
Projekt ETS Stealth by měl trvat dva roky. Důležitým pro jeho výsledky bude také provoz v zimním období se speciální výbavou pro kanadské zimy, při nichž teploty klesají na –25 °C i níže.
Uveřejněno ve spolupráci s Proelektrotechniky cz.