Michal Štengl, šéfredaktor motoristického magazínu Transport a logistika, který řídí a testuje prakticky vše co má kola, včetně autobusů, si vyzkoušel novinku, městský autobus Isuzu Citiport 12 Hyper.
Ani ve snu by mě nenapadlo, že jen pár dnů poté, co jsem si na IAA všiml prohlédl turecký městský autobus Isuzu Citiport 12 Hyper, se v něm svezu. A ještě navíc v Praze. A zkušenost to byla více než zajímavá. V Česku jsou turecké autobusy Isuzu reprezentovány především minibusy Novo, Turquoise a Visigo, nicméně turecký výrobce patřící do skupiny Anadolu Group má ve svém portfoliu kompletní nabídku městských, meziměstských i turistických autobusů. Na IAA v Hannoveru představil hned pět modelů, z toho hned dva modernizované zástupce řady Citiport Hyper. Vedle 18m kloubového i 12metrový, který se objevil v sídle společnost Turancar v pražských Stodůlkách.
.
.
.
Vypadá skvěle
Citiport je klasický městský autobus dlouhý 12 030 mm a vysoký 3136 mm. Už v Hannoveru se mi zamlouval, na denním světle vypadá ještě lépe. Dost tomu pomáhají zatmavená skla i atraktivně zalomená spodní linie oken.
.
.
.
.
Také vnitřek autobusu vypadá velmi dobře, a to třeba i díky dřevěné podlaze. Citiport je plně nízkopodlažní, jen v oblasti zadní nápravy se podlaha lehce zvedá, aby zase klesla. Velmi netradičně vykouslý je motorový tunel. Uvnitř je 32 pevných sedadel s příjemným textilním čalouněním plus čtyři sklápěcí v místě pro invalidní vozíček nebo kočárek. Do autobusu se vejde až 70 stojících cestujících. Pro sedící jsou připraveny USB porty. Cestující o zastávkách informují tři velké displeje.
Dobře známá
Sedadlo řidiče je pohodlné a nabízí standardní možnosti nastavení. Přístrojová deska pochází od firmy Actia, kterou dobře známe třeba z Iveca Crossway LE. Volant se nastavuje s celou přístrojovkou, což u tohoto autobusu bylo fyzicky dost náročné. Mechanismus byl evidentně ještě neochozený. Samotný přístrojový štít je přehledný a má klasické rozvržení s rychloměrem vlevo a otáčkoměrem vpravo. Uprostřed se nachází velký barevný displej palubního počítače.
.
.
.
.
.
Tento autobus byl vybaven dvěma dvoukřídlými dveřmi, takže se hodí spíš na příměstskou dopravu. Jako řidič bych uvítal možnost zablokovat si vpředu jedno křídlo dveří kvůli úniku tepla v zimním počasí. Žádné podobné tlačítko, jaké znám z Crossway, jsem zde nenašel. Předpokládám ale, že lze tuto funkci objednat.
Chytrá kamera
Vedle standardní couvací kamery a dvou kamer nade dveřmi byl Citiport vybavený další umístěnou na čelním skle jako u dálkových autobusů. Tato kamera je základem celé řady asistenčních systémů, hlídá jízdní pruhy, měří vzdálenost vozidel před autobusem a varuje před stojícími objekty. Dokonce přečte i některé dopravní značky. Informace se zobrazují na malém kruhovém displej uchyceném na A-sloupku.
Zatímco výhled na pravé zpětné zrcátko je bezproblémový, ve výhledu na levé trochu překážel rám bočního posuvného okna. Příliš dobrý výhled jsem neměl ani do interiéru na cestující, protože vnitřní zrcátko nešlo nastavit. Nebo se mi nepodařilo přijít na to, kde se to dělá.
Sázka na jistotu
Isuzu Citiport 12 Hyper pohání naftový šestiválec Cummins o objemu 8,9 l, který produkuje 247 kW/340 k a 1485 Nm. A to je na městský, resp. příměstský autobus naprosto dostačující. Pravda, jezdil jsem prázdný, nicméně autobus jsem vyzkoušel na kopcovité trase směrem do Kralup nad Vltavou, kde občas jezdím jako brigádník. A to i s prázdným autobusem, takže o dynamiku opravdu nemám starost. Motor spolupracuje s u nás ne úplně obvyklým čtyřstupňovým automatem Voith DIWA. Ten má celkem čtyři strategie řazení Power, Normal, Eco a Super Eco, které se liší otáčkami, kdy řadí výš. Vyzkoušel jsem si je všechny a nakonec jsem tam nechal Power. Převodovka řadí krásně hladce, v 80 km/h točí motor na čtyřku 1800 otáček. Motor ale není prakticky vůbec slyšet. Pochválit musím účinnou motorovou brzdu, která ve spolupráci s retardérem umožňuje plynulé dobrzdění do zastávky.
Milé překvapení
Přiznám se, že jsem k autobusu přistupoval s určitým despektem. O to víc jsem ale byl z něho překvapený. Isuzu Citiport je autobus evropského střihu, se kterým se řidič velmi rychle sžije. Líbí se mi komfort pérování, který nijak nevybočuje ze standardů konkurenčních nízkopodlažních městských autobusů. Během krátkého svezení jsem si do poznámek zapsal dvě věci, na které bych se chtěl zaměřit při delším používání. Vedle již zmíněného horšího výhledu šikmo vlevo se mi zdálo, že má horší rejd. A chvíli jsem si také zvykal na poněkud neobvyklé vyosení plynového pedálu.
- Technické údaje
- Isuzu Citiport 12 Hyper
- Motor: Ř6/vznětový přeplňovaný (CUMMINS L9E6C340B)
- Zdvihový objem: 8900 cm3
- Maximální výkon: 247 kW (340 k) /2100 min-1
- Maximální točivý moment: 1485 Nm/1200 min-1
- Převodovka: A4 (Voith DIWA 6)
- Počet míst k sezení/celková kapacita: 36+70
- Maximální hmotnost: 18 340 kg
- Rozměry d/š/v: 12 030 x 2550 x 3136 mm
- Rozvor: 5850 mm
- Kapacita nádrží: 300 l
Michal Štengl, foto archiv a autor
.
O slovenském veletrhu BUS SHOW 2019
WWW.BUSSHOW.EU
Agrokomplex NÁRODNÉ VÝSTAVISKO Nitra 19.2. – 21. 2. 2019
Veletrh se koná pod záštitou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenské republiky a
Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky
Konferencia E BUS3000 – BUS SHOW Nitra 19. 2. 2019
.
.
Konferencia Inteligent Transport Systems (IQTS) – BUS SHOW Nitra 20. 2. 2019
.
.
.
Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům
.
Autobusy VDL
Mercedes – Benz Setra
WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO
TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ
Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR
ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU
ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX
PODLAHOVINY PRO TRANSPORT
.