cz  Czech      uk  EN

1. Snídaně CNG/LNG 18. 3. Vemex – současnost a perspektivy

 

DSC_6547

Český plynárenský svaz zahájil  ve středu 18.3. 2015 sérii „plynových“ snídaní, na prvním setkání měli zástupci médi možnost se setkat se šéfem marketingu společnosti Vemex Hugem Kysilkou, který si přivedl jako hosta Marcela Edera jednatele partnerské společnosti EcoPowerEnergy. Zajímavé je, nyní se začíná čím dál tím více mluvit nejen o CNG, ale také i o kapalné formě zemního plynu LNG.  Hugo Kysilka naznačil možnost vybudování první plnící stanice LNG v Česku.  BusPress dostal přislib, již v roce 2013 od zástupců společnosti Gazprom Germania, o  možnosti představit mobilní stanici LNG a autobus (LNG) SolBus v  Česku. S šéfem marketingu Vemex Hugem Kysilkou jsme se shodli, že čas nazrál a budeme hledat možnost,  jak  českým dopravcům představit LNG na živo v rámci připravovaných projektů BusPress  ještě letos.

foto nahoře: Hugo Kysilka Vemex

Zdeněk Nesveda

DSC_6550

Marcel Eder jednatel společnosti EcoPowerEnergy (EPE)

DSC_6549

První setkání na „plynové snídani“ Vemex a média“

80 veřejných plnicích stanic CNG a bude jich 100 ještě letos

V České republice dnes funguje již více než 80 veřejných plnicích stanic na stlačený zemní plyn (CNG). Jednou z nově otevřených je veřejná CNG stanice v Příbrami společnosti Vemex, na adrese Zdaboř, Zdabořská ulice v areálu České pošty. Ve Středočeském kraji je to již 11. plnicí CNG stanice. Další novou stanicí společnosti Vemex je lokalita Zábřeh na Moravě, kde CNG stanice v ulici Dvorská zahájila svůj provoz v únoru (7. stanice v kraji Olomouckém). Bezpochyby v letošním roce dosáhne ČR počtu 100 veřejných CNG stanic.

CNG stanice společnosti Vemex jsou umístěny jednak na čerpacích stanicích Lukoil (Ostrava, Opava, Olomouc) a také v areálech České pošty (Plzeň, Hodonín, Kolín) nebo společnosti Gascontrol (Havířov – Horní Suchá). Vemex navázal spolupráci s depy České pošty, která postupně přeměňuje svůj vozový park a plánuje provozovat celkem 2 900 vozů na stlačený zemní plyn.

„Samostatné CNG stanice máme v Benešově a Praze – Malešicích a nově v Příbrami,“ říká Hugo Kysilka, marketingový ředitel Vemex. „Mimo tyto stanice dodáváme plyn CNG stanicím v Terezíně, Karlových Varech – Chodově a pro ČSAD Kladno,“ dodává Hugo Kysilka. „Plynárenské společnosti v ČR postavily už 36 veřejných CNG stanic, z nichž zdaleka nejvíce, více než jednu třetinu, postavila právě společnost Vemex,“ říká Hugo Kysilka z Vemexu. Mimo tyto veřejné stanice vlastní Vemex malou plnicí stanici pro svůj firemní vozový park.

„Ještě na jaře otevřeme další plnicí stanice v Plzni – Černicích a v Praze – Podbabě. Obrací se na nás společnosti, které mají své flotily CNG vozidel, a tak stavíme i soukromé stanice v uzavřených areálech např. společnosti Wienerberger, celosvětově největšímu výrobci cihlářských výrobků. Pokud naši partneři využívají našich stanic nebo stanic kam zemní plyn dodáváme, jsme schopni projednat určité cenové zvýhodnění,“ říká Kysilka.

Pilíře v rozvoji CNG společnosti Vemex jsou založeny především na spolupráci s firmou Eco Power Energy (EPE). Spolupráce je založena především na samotné realizaci výstavby stanic, ale i na odborném a legislativním zajištění provozování stanic spolu s technickým a odborným řízením stanic. Součástí spolupráce je pak revizní a kontrolní činnost a kalibrace.

Připravovanými dalšími projekty veřejných stanic společnosti Vemex jsou pak Mohelnice, Pelhřimov a Praha – Zdiby na čerpacích stanicích Lukoil. „V letošním roce otevřeme celkem 3 až 5 veřejných CNG stanic a v roce 2016 chceme organizačně pomoci naší mateřské organizaci Gazprom Germania realizovat i první LNG stanici,“ říká Hugo Kysilka, marketingový ředitel Vemex.

Alternativou v dopravě bude také LNG

Do konce roku 2016 by mělo být v EU až 50 dalších LNG stanic.Perspektiva alternativního paliva zkapalněného zemního plynu (LNG) je podle společností Vemex s.r.o. a Vemex Energo s.r.o. Slovensko velmi příznivá a tak společnosti plánují významně pomoci Gazpromu Germania při výstavbě prvních LNG stanic v ČR/Slovensku. Výhody LNG představil Gazprom Germania minulý měsíc právě u mobilní LNG plnicí stanice v Dunajské Stredě na Slovensku.

Město Dunajská Streda na Slovensku se stalo minulý měsíc centrem rozvoje nových technologií – LNG v dopravě. Výhody LNG zde představili všem zájemcům zástupci firem Gazprom Germania, Danube LNG a další. Nejméně 60 zájemců ze soukromých společností zde přihlíželo tankování paliva LNG do nádrže autobusu pomocí mobilní čerpací stanice. Polský výrobce autobusů SolBus představil inovativní model autobus Solcity 12. Palivová nádrž autobusu s objemem 367 litru byla naplněna zhruba 35 kilogramy LNG.

V roce 2016 bude potřebovat ČR první LNG stanici na zkapalněný zemní plyn,“ říká Hugo Kysilka, marketingový ředitel společnosti VEMEX. Do pěti až deseti let by se měl LNG v ČR začít využívat velmi výrazně, a to zejména pro nákladní dopravu. Ve střednědobém horizontu budou vozidla dálkové přepravy, tedy kamionové dopravy na LNG, velmi rychle přibývat, protože zde jsou úspory pro společnosti opravdu výrazné a návratnost velmi krátká.

„Česká republika má k tomu navíc i několik výrazných předpokladů. Leží ve středu Evropy a projíždí přes její území velká část dopravy přepravních firem. Navíc má v ČR sídlo jeden z nejvýznamnějších evropských dodavatelů této technologie a tím je společnost Chart-Ferox Děčín, se kterým již více než 5 let spolupracujeme. Rádi bychom se právě na zavádění této technologie u nás a na Slovensku v rámci skupiny Gazprom Germania významně podíleli,“ říká Hugo Kysilka, marketingový ředitel společnosti VEMEX.

Autobus bude nyní po dobu asi 14 dní zapůjčen dopravci SAD Dunajská Streda na testování v běžném provozu. Dojezd takového autobusu je až 600 km na jednu nádrž se spotřebou maximálně 35 litrů na 100 km. Zkapalněním (LNG) se objem zemního plynu zmenší třikrát více, než jeho stlačením (CNG) a vůz na zkapalněný LNG tedy ujede třikrát větší vzdálenost, než vůz se stejně velkou nádrží na CNG.

„V tuto chvíli informujeme veřejnost o výhodách tohoto paliva a prezentace proběhnou ještě ve Zvolenu, Prievidzi a Trnavě. Máme plán vybudovat i LNG stanici na Slovensku, ale zatím si situaci jen monitorujeme,“ dodává Hugo Kysilka.

LNG se ale zatím v evropské dálkové nákladní dopravě prosazuje velice pomalu, registrováno je v celé EU asi jen 500 LNG vozidel. 80 procent z nich je v Británii a Beneluxu, zbytek je z Francie, Itálie, Polska, Skandinávie a Španělska. V České republice zatím není registrováno žádné LNG vozidlo.

V celé EU je dnes asi 75 LNG stanic, ale do konce roku 2016 bych jich mělo být až o 50 více, z čehož 2-3 by měly být právě v ČR a na Slovensku. Svůj podíl na tom má schválení Směrnice o zavedení infrastruktury pro alternativní paliva, která stanovila i maximální vzdálenost mezi plnícími stanicemi LNG na 400 km a také povinnost členských států předložit do dvou let od jejího schválení, svůj vlastní plán na podporu rozvoje vozidel na alternativní paliva.

TZ: Vemex

foto: Zdeněk Nesveda

 

Vemex

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře uzavřeny.